Przy wyborze projektu domu często pomija się istotne czynniki. Dlatego niezależnie od tego, czy jest to projekt gotowy, czy indywidualny, konieczna jest dokładna analiza wszystkich aspektów, które zapewniają funkcjonalność budynku. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania projektu domu.

Data dodania: 2020-03-30

Wyświetleń: 474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu

Przy wyborze projektu  domu często pomija się istotne czynniki. Dlatego niezależnie od tego, czy jest to projekt gotowy, czy indywidualny projektu domu, konieczna jest dokładna analiza wszystkich aspektów, które zapewniają funkcjonalność budynku. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania projektu domu.

Odpowiednie biuro architektoniczne

Wybrane biuro architektoniczne powinno być doświadczone, profesjonalne i godne zaufania. Dobrze jest wcześniej przeprowadzić dokładne rozeznanie. Przed wyborem konkretnej pracowni, powinno się sprawdzić jej dotychczasowe projekty. Można też o opinię zapytać byłych klientów. Spore znaczenie mają posiadane atesty, nagrody czy certyfikaty. Potwierdzają one rzetelność danego biura. Wiele osób stawia na firmy, które oferują nie tylko projekty koncepcyjne, ale i nadzór budowlany czy projekty wnętrz.

Projekt domu a działka

Na samym początku konieczne jest sprawdzenie na działce stabilności gruntowej. W przypadku terenu podmokłego czy torfowego, trzeba liczyć się z koniecznością wykonania solidnych fundamentów. Warto tutaj poprosić o pomoc geologa.

W czasie wyboru projektu, bardzo ważne są proporcje. Powierzchnia przyszłego domu nie może zajmować większości działki. Dobrze jest zostawić nieco miejsca na ogród. Dodatkowo należy zachować odpowiedni odstęp od sąsiadów i zaplanować balkony, garaże, tarasy. Czasem dobrym rozwiązaniem jest budowa domu piętrowego.

Jak obniżyć koszty budowy?

Przy wyborze projektu domu, warto rozplanować kosztorys całej budowy. To czas na naniesienie ewentualnych poprawek. Wiele z nich może mieć uzasadnienie ekonomiczne np. odpowiednie rozplanowanie pionów, wybór kompaktowego kształtu budynku, wybór dachu dwuspadowego zamiast bardziej skomplikowanego itd. Wielu cennych rad udzielić może na ogół doświadczony architekt, który projekt wykonuje.

Ile będzie kosztować późniejsza eksploatacja domu?

Oczywiście pod tym względem zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są domy energooszczędne. Wyróżniają się one niskimi stratami ciepła i małym zapotrzebowaniem na energię. Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj ogrzewania. W praktyce spore znaczenie ma rozmieszczenie pomieszczeń, powierzchnia domu, wygoda użytkowania oraz koszty. Najdroższe jest ogrzewanie elektryczne. O wiele tańsze jest ogrzewanie węglowe. Jednak obecnie zaleca się raczej stosowanie ogrzewania gazowego. Jest ono niewiele droższe niż ogrzewanie węglowe, a przy tym wygodniejsze.

Opinia ekspertów ma znaczenie

W czasie wyboru projektu domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i przeanalizować je, najlepiej z architektem,który powinien pomóc w wyborze najbardziej korzystnych rozwiązań. Architekci posiadają na ogół bogate doświadczenie i to nie tylko w zakresie projektowania, ale i w temacie optymalizowania kosztów. Chętnie więc podpowiadają, jakie rozwiązania są godne uwagi. Czasem warto jest zrezygnować z ekstrawaganckich pomysłów i wykończyć dom w wyższym standardzie. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego projektu budynku ma ogromne znaczenie. Warto więc poświecić mu więcej czasu.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą https://www.zimmermann-haus.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena