Uważa się, że dzięki temu opona mniej i równomierniej się zużywa. Wiele osób uważa też, że po zużyciu opony nie ma problemu z jej utylizacją, ponieważ proszki do wyważenia nie zawierają toksycznych składników.

Data dodania: 2008-10-22

Wyświetleń: 3947

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

"Jak wydajne są środki stosowane przy wyważaniu opon, takie jak proszki ?"

Przez wiele lat producenci proszków do wyważania opon promowali swoje produkty jako środki o wyjątkowych właściwościach, pomagające w wyrównaniu wszelakich braków w wyważeniu zwiążanych z montażem kół.

Ich prawdopodobne korzyści można określić w następujący sposób :

Łatwość użycia (bez potrzeby stosowania aparatury do wyważania)
Ograniczenie zużycia opony
Stałe zrównoważenie podczas jazdy
Brak wpływu na bieżnikowanie opon
Lepszy komfort jazdy
Brak problemów z toksycznością
Nie uniemożliwiają naprawy opon.
Jak działają ?

Kiedy układ koła obraca się, proszek przeciwidziała wszelkiej nierównowadze poprzez przechylenie w przeciwnym, nie wyważonym kierunku, zapewniając równomierne rozłożenie na koło, oponę i hamulce. Uważa się, że dzięki temu opona mniej i równomierniej się zużywa. Wiele osób uważa też, że po zużyciu opony nie ma problemu z jej utylizacją, ponieważ proszki do wyważenia nie zawierają toksycznych składników.

Czy działają naprawdę ?

Nie ma żadnych naukowych podstaw na poparcie tych rzekomych korzyści. Istnieją nawet teorie, że dodatkowy ciężar zwiążany ze stosowaniem proszków, tak naprawdę przyczynia się do gorszego wyważenia koła. Twierdzenia o redukcji zużycia opony, lepszej jednolitości i równomiernym zużyciu są więc bezpodstawne. Ponadto były przypadki, gdzie z powodu składu środka do montażu, działał on jak materiał ścierny, powodując wewnętrzne uszkodzenia opony. Nawet jeżeli środki te nie są więc toksyczne i łatwo je usunąć, zalecam aby zastanowić się przed ich zastosowaniem.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena