Przeprowadzka, nawet najbardziej oczekiwana do wymarzonego miejsca powinna być dobrze zaplanowana. Dzięki temu łatwiej będzie się rozstać ze starym mieszkaniem a w nowym szybciej się zaklimatyzujemy.

Data dodania: 2020-01-15

Wyświetleń: 635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przygotować się do przeprowadzki

Gdy masz dużo czasu, posegreguj rzeczy.

Lata spędzone w jednym miejscu z pewnością wiążą się z wieloma przedmiotami, które niekoniecznie będą potrzebne w nowym. Warto, odpowiednio wcześniej przeprowadzić selekcję tego co mamy. Rzeczy ważne oraz używane sezonowo, jak dokumenty, zdjęcia, odzież można spakować w pierwszej kolejności. To co wciąż jest potrzebne najlepiej umieścić na liście “do zabrania” a w miejscu gdzie się znajdują przykleić karteczkę z informacją. Ilość karteczek także można dodać do listy, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować w momencie ostatecznego pakowania. 

Zbędne przedmioty i meble można wystawić na sprzedaż. Lepiej kilka tygodni mieszkać z kartonami niż później zastanawiać się co zrobić z tym czego nie chcemy zabierać. Być może coś przyda się znajomym lub organizacjom. To także można oznaczyć karteczkami, a przyszłych właścicieli umówić na dogodny termin odbioru.

W co się spakować?

Wiele firm przewozowych posiada pudła i potrafi doskonale zabezpieczyć meble i inne powierzone im przedmioty, jednak dobrze samemu zatroszczyć się o drobiazgi i ubrania. Sprzęty kuchenne, ubrania, koce i inne rzeczy które się nie tłuką warto zapakować do dużych toreb lub grubych worków. W ten sposób optymalizujemy transport powietrza, ponieważ nie zawsze gabaryty przedmiotów pasują do kartonów. Jeżeli okaże się że coś musimy sami zabrać, łatwiej będzie to upchnąć do samochodu.

Pakunki koniecznie trzeba opisać pomieszczeniem, ale część dobrze konkretnie określić np. kubki, bielizna, dokumenty. Każdy domownik powinien przygotować walizkę jak na wyjazd. Spakowane najpotrzebniejsze rzeczy i odzież zaoszczędzą poszukiwań w nowym miejscu. Przeprowadzki są męczące więc z pewnością na początku nikt nie będzie miał sił i ochoty na wypakowywanie i układanie wszystkiego. 

Komu powierzyć transport w czasie przeprowadzki?

Pomysł samodzielnego przewożenia mebli i całego wyposażenia domu jest mało realny nawet na niewielkie odległości. O ile posiadacze busów są w stanie zrobić to kilkoma przejazdami, o tyle mniejsze auta spalą więcej paliwa niż koszty zatrudnienia profesjonalnej firmy.

Na rynku jest wielu przewoźników. Przed wybraniem jednego z nich dobrze sprawdzić opinie, być może ktoś znajomy korzystał z takich usług. Warto dowiedzieć się jakie samochody posiadają, czy zabezpieczają powierzone przedmioty i jaki obszar obsługują. Istotne jest aby firma posiadała ubezpieczenie załadunku. Dzięki temu w razie nieprzewidzianych uszkodzeń będą w stanie zrekompensować straty. 

Tuż przed przeprowadzką.

Należy ograniczyć zakupy chemii gospodarczej, środków czystości, kosmetyków czy jedzenia. Nie ma sensu przewożenie czegoś co jest powszechnie dostępne, łatwo się niszczy albo traci termin ważności. Jeśli coś nam zostaje a transport będzie długi lepiej to także oddać znajomym lub organizacjom.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena