Odnawialne źródła energii i ich wykorzystanie w codziennym życiu jest coraz częściej pojawiającym się tematem. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Czym dokładnie ona jest? Czy faktycznie jej wykorzystanie na prywatny użytek może okazać się opłacalne?

Data dodania: 2019-12-02

Wyświetleń: 260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki zajmującą się zjawiskiem przetwarzania energii słonecznej w elektryczną. Określenie to stosowane jest także do nazwania samego zjawiska. Obecnie technologie pozwalające na wykorzystanie fotowoltaiki na prywatny użytek stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim na to, że czas zwrotu inwestycji znacznie się skrócił w ciągu ostatnich lat, a także już bieżące wydatki na utrzymanie domu pozwalają znacznie zmniejszyć rachunki. W zależności od tego, ile prądu zużywa gospodarstwo domowe i jaka jest moc instalacji, oszczędności mogą sięgać nawet ponad tysiąca złotych rocznie.

Jednak oszczędności to nie jedyna rzecz, dla której warto zainteresować się fotowoltaiką. Pozwala ona przede wszystkim na ochronę środowiska. Technologie bazujące odnawialnych źródłach energii pozwalają zmniejszyć eksploatację zasobów naturalnych Ziemi. Umożliwiają także zmniejszenie ilości szkodliwych substancji, jakie są wydzielane do atmosfery.

Dotacje na zakup paneli fotowoltaicznych – sposób na szybszy zwrot inwestycji

Dla wielu jednorazowy wydatek ponad 10 000 zł jest dużą inwestycją. Koszty te zależne są od tego, jak duża ma być instalacja i jaką ma mieć moc. Więc koszty mogą być jeszcze większe. Dlatego też część osób zainteresowanych fotowoltaiką rezygnuje z takiej instalacji. Jednak warto wiedzieć, że obecnie istnieją możliwości, które sprawiają, że koszt inwestycji zmniejsza się i zwraca się ona szybciej. Już nawet po ok. 5 latach.

Jedną z tych możliwości jest skorzystanie z projektów prowadzonych przez Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska (NFGiOŚ). Obecnie trwają nabory do dwóch z nich – Prosument 2 oraz Czyste Powietrze. Oba działają na zasadzie dotacji udzielanej w ramach preferencyjnego kredytu. Kwota dotacji w programie Prosument 2 wynosi 15% lub 30%. W przypadku programu Czyste powietrze, wysokość dotacji określana jest w zależności od wysokości inwestycji.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z wprowadzonych w tym roku przez rząd, jest możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości 5000 zł. Mogą ją otrzymać osoby, które zdecydują się na małe instalacje fotowoltaiczne – chodzi tutaj o takie konstrukcje, których moc nie przekroczy 10 kW.

Szybszy zwrot inwestycji w fotowoltaikę umożliwia także druga nowość wprowadzona w tym roku. Jest to możliwość odpisania kosztów zakupu paneli i ich montażu od podatku dochodowego. Wspomniane koszty zmniejszają podstawę opodatkowania. Jeżeli przewyższają, nie można ich rozliczyć jednorazowo, ustawa zakłada rozłożenie rozliczenia na kolejne sześć lat. Czas ten liczy się od zakończenia roku kalendarzowego, w jakim dokonane zostały pierwsze wydatki związane z tą inwestycją.

Licencja: Copyright - zastrzeżona