Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele urządzeń wokół nas korzysta z systemów przekładni, aby móc wykonywać zaplanowane im zadania.

Data dodania: 2019-05-16

Wyświetleń: 3258

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przekładnia - czym jest i jak działa?

1. Czym jest przekładnia?

2. Jak działa przekładnia?

3. Dostępne rodzaje

Czym jest przekładnia?

Przekładnia może być zarówno mechanizmem, jak i układem maszyn. Jej głównym zadaniem jest przeniesienie ruchu z wału czynnego na bierny, przy okazji tego zmieniając parametry tego ruchu, jak np. siła czy prędkość. W zależności od konstrukcji i sposobu działania możemy wyróżnić kilka rodzajów tego elementu. Wał czynny jest w urządzeniu częścią napędzającą, a wał bierny - napędzaną.

  Jak działa przekładnia?

Przekładnie mogą zamieniać ruch czynny na bierny na kilka różnych sposobów. Zaliczamy do nich:

  • przełożenie ruchu obrotowego na inny ruch obrotowy, co jest najpopularniejszym sposobem działania elementu;
  • przełożenie ruchu liniowego na liniowy;
  • przełożenie ruchu obrotowego na liniowy lub na odwrót.

Dodatkowo, z racji tego, że przekładnia zmienia parametry ruchu, możemy wyróżnić również elementy będące reduktorami lub multiplikatorami. Wariant pierwszy zachodzi w sytuacji, gdy wał czynny porusza się szybciej, niż wał napędzany, podczas gdy multiplikatorem nazywamy sytuację odwrotną. Istnieją również przekładnie o zmiennym położeniu, nazywane wariatorami.

Dostępne rodzaje

Przekładnie możemy podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę rodzaj wykorzystywanych zjawisk fizycznych, jaki jest niezbędny do działania elementu. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżnia się:

  • przekładnie mechaniczne, będące najszerzej wykorzystywanym rodzajem w budowie maszyn i wykorzystujące połączenia mechaniczne do zmiany parametrów ruchu. Do tej grupy zaliczają się przekładnie ślimakowe, przekładnie walcowo-stożkowe czy przekładnie walcowe równoległe;
  • przekładnie hydrauliczne, składające się z dwóch maszyn hydraulicznych;
  • przekładnie elektryczne, wykorzystujące prądnicę lub silnik elektryczny, które możemy spotkać np. w konstrukcji samochodu hybrydowego;
  • przekładnie pneumatyczne, w których zasada działania opiera się o przetwarzanie energii sprężonego powietrza lub innego gazu na ruch obrotowy.

W zależności od tego, jaki projekt planujemy wykonać, możemy potrzebować różnych rodzajów przekładni, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z przeznaczeniem każdego rodzaju. Jednak niezależnie od potrzeby, najlepsze przekładnie do zakładów produkcyjnych zawsze znajdziemy u renomowanych producentów i dlatego warto się ich trzymać, gdy już wiemy, jakie zamówienie chcemy złożyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena