Każdy z nas w pewnym stopniu myśli o tym, aby w odpowiedni sposób zmaksymalizować swoje oszczędności

Data dodania: 2019-03-10

Wyświetleń: 478

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrze zarządzać domowymi finansami?

. Oszczędzać można na bardzo wiele sposób. Warto zacząć od tego, w jaki sposób prowadzimy domowe finanse? Czy staramy się w jakikolwiek sposób zadbać o to, aby rodzinny budżet był zbilansowany i nie zawierał pozycji, które są zbędne? Jednak nie każdy jest rasowym ekonomistą, który potrafi sobie wszystko poukładać. Z pomocą przychodzą tutaj jednak zdobycze nowoczesnej techniki.

Jak wspomóc się w zarządzaniu domowym budżetem?

Dobrym pomysłem na to, aby zacząć poważnie myśleć o planowaniu swojego rodzinnego budżetu może być skorzystanie z jednej z wielu dostępnych aplikacji komputerowych i mobilnych, które zostały do tego celu stworzone.

Aplikacje bankowe

Coraz więcej banków, w ramach swojej oferty wprowadza w swoich aplikacjach moduły pomagające dbać o nasze oszczędności. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji mogą one na przykład oszacować, na podstawie przelewów, na jakie kategorie i w jakiej wysokości ponosimy wydatki każdego miesiąca. Niektóre z aplikacji umożliwiają również takie skonfigurowanie swojego rachunku bankowego, aby każda transakcja dokonywana na nierówną kwotę zostaje zaokrąglona do pełnej kwoty, a powstała różnica, trafiała na nasze konto oszczędnościowe.

Dziel się mądrze wydatkami

Kolejnym przykładem aplikacji ułatwiającej zarządzanie finansami jest Splitwise. To rewelacyjna aplikacja mobilna, która pomaga w rozliczaniu się ze znajomymi. Wystarczy, aby każda z osób, która jest zaangażowana we wspólne wydatki założyła w niej konto. Z tak powstałego grona kont tworzona jest grupa. Następnie, jeśli jeden ze znajomych w obrębie tej grupy, zapłaci za wspólną kolację, wystarczy, aby wprowadził kwotę, jaką wydał, a aplikacja poinformuje wszystkich o tym ile powinni oddać płacącemu.

Własne planowanie budżetu

Dobrą alternatywą może być także własne rozpisanie comiesięcznych wydatków w formie cyfrowej. Doskonale do tego celu sprawdzi się popularny program z pakietu Office - Excel. Możemy w nim zapisywać bieżące wydatki, z podziałem na kategorie i porównywać miesiąc do miesiąca, jak się zmieniały.

Coś dla bardziej zaawansowanych.

Bardziej rozbudowaną alternatywą, dla wyżej opisanych rozwiązań może okazać się aplikacja Kontomierz. Umożliwia ona synchronizację ze swoim kontem w banku. Dzięki temu zyskujemy dostęp do szczegółowych zestawień wydatków z podziałem na miesiące.

Analiza wydatków

Dobrym pomysłem na planowanie budżetu jest także bieżące śledzenie, na co wydajemy pieniądze. Dzięki aplikacji Paragony możemy w formie cyfrowej przechowywać wszystkie wydruki fiskalne z naszych zakupów i porównywać ceny pomiędzy poszczególnymi sklepami oraz strukturę naszych wydatków.

Licencja: Creative Commons