Segregujesz śmieci, wymieniasz starego kopciucha, kupujesz hybrydę - wszystko po to, aby dbać o środowisko naturalne.

Data dodania: 2019-03-23

Wyświetleń: 957

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bądź eko - oszczędzaj prąd

 Lecz czy pomyślałeś choć przez chwilę o tym, w jaki sposób możesz zużywać mniej prądu? Bądź eko i oszczędzaj energię elektryczną!

Podczas codziennego korzystania z prądu zwykle nie zawracamy sobie głowy jego oszczędzaniem. Z jednej strony dobro to pozornie nie zużywa się, bo poza awariami jest powszechnie dostępne. Z drugiej, otoczeni przez wszędobylskie urządzenia często nawet nie wiemy, w jaki sposób możemy rozpocząć oszczędzanie energii elektrycznej. Tymczasem szacuje się, że tylko zmiana kilku nawyków potrafi zredukować zużycie średniego gospodarstwa domowego aż o 30%!

Oszczędzanie prądu
Obniżenie zużycia o jedna trzecią wcale nie oznacza konieczności wymiany nocnej lampki na świecznik po babci. Okazuje się bowiem, że znakomita większość sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest wręcz banalnie prosta.

Już samo używanie pokrywek podczas gotowania w garnkach pozwala zaoszczędzić do 15% energii. Wyłączanie piekarnika i kuchenki przed wyznaczonym czasem także jest istotne: dzięki dużej bezwładności cieplnej tych urządzeń potrawy na pewno "dojdą" bez zużywania prądu. 

Oszczędne światło
Wymiana żarówek na energooszczędne to bardzo dobry sposób na oszczędzanie prądu. Pamiętaj jednak, że w pomieszczeniach, w których często zapala się światło na krótki okres czasu, należy stosować wyłącznie żarówki LED. Energooszczędne świetlówki potrzebują czasu, aby się rozjarzyć i pobierają wtedy nie tak znowu mało prądu. Możesz je zatem wkręcić na przykład w kuchni, ale w toalecie wyłącznie ledy.

Są także pomieszczenia, w których często nie gasimy światła z powodu zwykłego zapominalstwa. Jeśli notorycznie ktoś zostawia zapaloną żarówkę w piwnicy czy na strychu, warto zamontować tam czujkę ruchu, która zaświeci lampę, gdy będzie to potrzebne i wyłączy ją automatycznie po zadanym czasie. 

Sprzęt AGD
Unikaj zbyt długiego pozostawiania otwartych drzwi lodówki. Regularnie sprawdzaj stan uszczelek i mechanizmu domykającego, aby wykluczyć wszelkie nieszczelności. Pamiętaj że lodówkę należy czyścić również z tyłu - kurz,nagromadzony na rurkach chłodniczych, skutecznie ogranicza wydajność układu, a co za tym idzie agregat częściej się włącza. Zamrażalnik należy okresowo rozmrażać. Już 3 milimetry szronu podnoszą zużycie o 10%!

Zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy zapełni się w całości. W pralce stosuj jak najczęściej programy ekonomiczne i staraj się wypełnić bęben do maksimum. Unikaj pozostawiania urządzeń w trybie czuwania - zużywają wtedy więcej energii, niż ktokolwiek by pomyślał. Inwestycje w sprzęty energooszczędne zwracają się bardzo szybko.

Podsumowanie
Ty decydujesz, ile prądu zużywasz. Pamiętaj, że jego produkcja mocno obciąża środowisko naturalne. Jeżeli więc możesz je odciążyć poprzez zmianę przyzwyczajeń, powinieneś to uczynić. Bądź eko i oszczędzaj prąd!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena