Niemowlę na samym początku swojego życia, nie potrzebuję zbyt wiele, najczęściej śpi, je i płacze. Jeśli chodzi o pożywienie, również z początku nie jest rozmaite, ponieważ jest to tylko mleko matki lub mleko modyfikowane. Jednak, wraz z rozwojem, menu dziecka zostaje rozszerzone o zwykłe kaszki, a nawet kaszki z owocami. 

Data dodania: 2019-03-04

Wyświetleń: 770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Owoce dla niemowlaka - jakie możesz podać swojemu dziecku?

Same owoce również można podawać, jednak trzeba wiedzieć, które z nich są odpowiednie i jak je podawać.

Owoce dla niemowląt – jakie owoce można podawać i kiedy?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, na samym początku dziecko karmione jest tylko mlekiem. Inne pokarmy w tym właśnie owoce dla niemowlaka, można podawać już od 6 miesiąca życia – 1 porcję. Po ukończeniu pierwszego roku, porcję tę można zwiększyć do dwóch lub nawet trzech. Desery, jak i musy na bazie owoców również można podawać już od szóstego miesiąca życia. Jeśli zdecydujemy się podawać dziecku owoce w czystej postaci, powinniśmy zatem pamiętać, które z nich są odpowiednie. Do takiej grupy zalicza się: jabłka, porzeczki, winogrona, jagody, maliny, jeżyny, banany, owoce dzikiej róży, śliwki, gruszki, morele i żurawinę. Po szóstym miesiącu życia, a nawet bliżej dziesiątego miesiąca można także wprowadzać truskawki, mandarynki, cytryny, pomarańcze i ananasy. Ważnym jest, by owoce wprowadzić do diety dziecka powoli, gdyż mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Dlaczego owoce są tak ważne w diecie niemowlaka?

Pierwszy etap życia niemowlaka jest bardzo ważny, gdyż właśnie wtedy się rozwija dobra odporność przeciwko wielu chorobom. Dlatego organizm malucha potrzebuje, żeby dostarczać mu wiele zdrowych składników oraz witamin, które przyczynią się do jego prawidłowego rozwoju. Owoce są podstawowym i ważnym źródłem witamin, a także posiadają sole mineralne, cukry proste, błonnik. Wszystkie te składniki wpływają na wzrost, przemianę materii, a także są źródłem energii. Każde z owoców ma swoje witaminy, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, które owoce są najlepsze dla jego dziecka.

  • Dzika róża – posiada dużą dawkę witaminy C, dzięki czemu zapobiega przeziębieniom, a także infekcjom.
  • Banany – posiadają najwięcej zdrowych składników, jak: błonnik, fosfor, wapń, białko, potas.
  • Jabłka – należą do owoców lekkostrawnych, poza tym posiadają również niezbędny błonnik.
  • Pomarańcze – Posiadają takie witaminy jak witaminy C oraz B1, a także kwas foliowy.
  • Gruszki – bogate w pektyn oraz błonnik.
  • Brzoskwinie – główne źródło witaminy A.
  • Morele – zawierają prowitaminę A, która wpływa na wzrok i skórę.
  • Truskawki – bogate w witaminę C oraz składniki mineralne.

Owoce możemy podawać także w formie soków, zaczynając od jabłkowego. Można także używać produktów gotowych, jak np. kaszki owocowe, lecz przed ich podaniem należy sprawdzić, czy są bez dodatku cukru. Najważniejsze, by owoce, jak i produkty owocowe podawać stopniowo i obserwować reakcję dziecka na pokarm.

Odkryj posiłki owocowe Humana: https://humana-baby.pl/kategoria/posilki-owocowe-100-organic/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena