Żurawie w przemyśle Żurawie przemysłowe to dźwignice, które obsługują przestrzeń o kształcie walca, albo też jego wycinka. Wysokość tejże przestrzeni wyznacza się poprzez maksymalny zakres podnoszenia żurawia, a jej długość poprzez miarę długości ramienia wysięgu. 

Data dodania: 2019-01-15

Wyświetleń: 772

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Żurawie w przemyśle

Gdzie się je stosuje ? 

Żurawie przemysłowe są stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędne jest urządzenie stacjonarne do transportu ciężkich materiałów, bądź tych o nietypowym kształcie. Można je zamontować niemalże w każdym miejscu, po tym jak zostaną zapewnione warunki w postaci wytrzymałej posadzki, albo konstrukcji hali. Żurawie transportowe znajdują zastosowanie głównie w miejscach, gdzie zastosowanie innych środków transportu bliskiego nie jest możliwe. Dzięki nim możliwe jest obniżenie obciążenia fizycznego pracowników i zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy. Przekłada się to w sposób bezpośredni na komfort realizacji transportu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz hali. 

Jak dokonać właściwego wyboru ? 

Podczas wyboru żurawia przemysłowego należy po pierwsze zastanowić się, gdzie będzie on umieszczony, jak również rozważyć sposób jego montażu i udźwig. Istotna będzie także długość wysięgnika. To od niej zależeć będzie wielkość obszaru objętego jego działaniem. W przypadku trudnych warunków pracy żurawia, można pomyśleć także o dodatkowym zabezpieczeniu jego powierzchni farbą antykorozyjną, albo zastosować wciągnik w wersji przeciwwybuchowej. 

Dodatkowe wyposażenie

Żurawie przemysłowe mogą być wyposażone dodatkowo w różnego rodzaju urządzenia zdejmowalne, służące do chwytania, jak na przykład haki, uchwyty do blach, uchwyty magnetyczne, czy przyssawki. Dzięki powyższym rozwiązaniom mogą być one stosowane do przeniesienia ładunków o wybranych parametrach. Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań są uchwyty wraz z przyssawkami, które przeznaczone są do przenoszenia ładunków o niestandardowych kształtach, jak chociażby płyt meblowych. 

Rodzaje żurawi przemysłowych 

Obrót wysiegiem żurawia może być dokonywany ręcznie, albo też dzięki napędowi mechanicznemu. Najważniejszą jego część stanowi obrotowy wspornik. Jego zmienność zapewniona jest poprzez zamontowane na wysięgnicy wciągnika łańcuchowego, albo też linowego. Ich ogromną zaletą jest to, że nie zajmują w ogóle miejsca na podłożu hali, gdyż montuje się je w sposób bezpośredni do ścian nośnych, albo do słupów - takie urządzenia mogą zwykle przenosić ciężary o wadze do 2 ton, a ich wysięg nie przekracza na ogół 5 metrów.

Spotkać można także żurawie ze zmienną długością ramienia, dzięki zastosowaniu wysięgu w formie ramienia łamanego, albo teleskopu. Ich zaletą jest możliwość pominięcia stojącej na drodze transportowej przeszkody, jak również przeniesienia ładunku odrazu do wnętrza maszyny.  

Żurawie słupowe produkowane są z pełnym, albo też z ograniczonym kątem obrotu. Ogranicznik obrotu może mieć charakter stały i wyznaczać określony kąt pracy żurawia, albo nastawny, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie pola pracy wysięgu w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena