Laptop nie służy tylko do rozrywki, ale również wiele osób pracuje przy laptopie. Czasami, gdy zamierzamy rozpocząć pracę, bądź też po prostu przeczytać wiadomości okazuje się, że nasza klawiatura nie działa. Wtedy też wpadamy w "czarną rozpacz", co niektórzy mogą preferować histerię.

Data dodania: 2018-12-27

Wyświetleń: 936

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wymienić klawiaturę w laptopie?

Oczywiście można w takiej sytuacji udać się do serwisu laptopów, bądź też samemu spróbować zlokalizować problem i rozpocząć naprawę.

Po pierwsze znajdź przyczynę

Na samym początku musimy znaleźć przyczynę, która odpowiada za fakt, że nasz laptop nie działa. Nawet jeżeli decydujemy się pójść do serwisu komputerowego, lepiej znać przyczynę, wtedy też naprawa będzie szybsza, serwisant nie będzie szukał jej po omacku.

Ale jak właśnie znaleźć tę przyczynę? Oczywiście jedną z nich jest zalanie klawiatury np. napojem. Nawet, jeżeli Ty tego nie dokonałeś, to może inna osoba z Twojego otoczenia. Oczywiście nie urządzaj "polowania na czarownice" lecz grzecznie zapytaj.

Inną przyczyną może być zemsta "rzeczy martwych", wszak sprzęty czasami się psują i czasami konieczna jest naprawa komputerów. Laptop mógł również ulec uszkodzeniu mechanicznemu, zatem warto sobie przypomnieć, czy podczas przenoszenia tego sprzętu po prostu go nie uszkodziłeś.

Może jakiś skrót klawiszowy został wciśnięty, takie problemy też się zdarzają. Jeżeli nie to warto udać się do serwisu laptopów. Oczywiście zawsze też można dokonać wymiany klawiatury samodzielnie, ale ostrożność i technika ma olbrzymie znaczenie.

Krok pierwszy: odblokowanie zaczepów

Warto pamiętać, że laptop to delikatny sprzęt, zatem ostrożność jest jak najbardziej wskazana. W serwisach fachowcy wykonywali już naprawdę wiele napraw laptopów, które właściciele podczas próby naprawy doprowadzili do jeszcze większego uszkodzenia.

Wymiana klawiatury to nic trudnego, ale jeżeli nie jesteś majsterkowiczem i śrubokręt tylko trzymałeś w ręce, ale z niego nie korzystałeś, to lepiej wybierz serwis laptopów. Ale jeżeli podejmujesz się tego zadania, to koniecznie musisz przygotować odpowiedni sprzęt.

Tutaj sprawdzi się śrubokręt, ale nie byle jaki tylko płaski. Musisz też wiedzieć, że zazwyczaj klawiatura utrzymywana jest przez 5 sprężynujących zaczepów w górnej części, ale warto to dokładnie sprawdzić, bo być może Twój laptop ma inaczej.

Jeżeli chcesz odblokować zaczep, musisz go wcisnąć używając śrubokręta, a jednocześnie koniecznie delikatnie unieść klawiaturę. Zaczep powinien mieć pozycję odblokowaną. Właśnie odblokowałeś jeden zaczep, zatem to pierwszy sukces. Pozostaje teraz czynność powtórzyć czterokrotnie.

Krok drugi: podniesienie klawiatury i odblokowanie gniazda

Pierwszy krok był banalnie prosty, drugi jest również prosty, ale już nie banalnie. Po odkręceniu wszystkich zaczepów możesz podnieść klawiaturę. Dzięki temu uzyskasz dostęp do gniazda klawiatury. Znajduje się ono na płycie głównej. Oczywiście koniecznie musisz teraz odblokować gniazdo klawiatury, aby móc przejść do dalszego etapu prac. Gniazdo klawiatury zazwyczaj znajduje się na samym środku.

Zauważysz zatrzask, który delikatnie musisz przesunąć o jakieś 2 milimetry. Musisz być bardzo delikatny, gdyż w razie wyrwania czeka Cię wizyta w serwisie komputerowym. Tam pracownicy często naprawiali laptopy z tym problemem. Jeżeli już przesuniesz zatrzask koniecznie musisz wysunąć taśmę sygnałową, która znajduje się w odblokowanym gnieździe.

Krok trzeci: montaż nowej klawiatury

Po usunięciu starej klawiatury możesz przejść już do montażu nowej. O ile demontaż był trudniejszy, to montaż jest już łatwy. Można go podsumować w krótki sposób. Otóż należy wykonać wszystkie te same kroki, jednak znaczenie ma tutaj kolejność, czyli od końca do początku. Zatem konieczne jest umieszczenie taśmy sygnałowej oczywiście nowej klawiatury w gnieździe. Całość zabezpieczamy jeszcze blokadą i gotowe.

Wystarczą tylko trzy kroki, by szybko i precyzyjnie naprawić klawiaturę w laptopie. Zatem możesz to wykonać samodzielnie, a jeżeli nie masz po prostu czasu, to lepiej udaj się do serwisu laptopów. Uzyskasz tam fachową pomoc i nie musisz obawiać się błędów. Dla fachowca wymiana klawiatury jest banalnie prosta, a cała usługa nie jest również droga. Zatem wybór należy oczywiście do Ciebie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena