Przedsiębiorcy chętnie decydują się na zakup widlaków, gdyż znacząco podnoszą one wydajność codziennej pracy. Dzięki nawet kilkutonowemu udźwigowi i możliwości podnoszenia ładunków na wysokość kilku metrów - widlaki doskonale radzą sobie ze składowaniem ładunków. Natomiast stabilne widły oraz kompaktowy rozmiar umożliwiają tym pojazdom szybkie i sprawne rozładowanie a także załadowanie towarów na ciężarówki. Na efektywną pracę wpływ ma również możliwość rozwijania prędkości jazdy nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę - co sprawdza się szczególnie na dużych placach czy podczas transportu bliskiego pomiędzy sąsiadującymi budynkami/halami.
Obecnie, dzięki powstawaniu coraz liczniejszych składów wózków widłowych, takich jak np. Lemarpol; przedsiębiorcy coraz częściej stają przed wyborem pomiędzy nowymi, a nieustępującymi im - używanymi wózkami widłowymi. Jakie korzyści niosą ze sobą poszczególne rozwiązania? Tego będzie można dowiedzieć się z poniższego artykułu.
Czy nowe zawsze znaczy lepsze?
Zwykło się twierdzić, iż tylko nowy sprzęt sprosta wymaganiom wysoko produktywnych zakładów. Jednak zakup nowego lub używanego widlaka można porównać z zakupem samochodu. Zdarza się, iż ktoś zainwestuje duże, latami odkładane pieniądze w samochód, który jednak w efekcie okazuje się bardzo wadliwy i mało ekonomiczny. Z kolei niejednokrotnie ludzie decydują się na zakup kilkuletnich pojazdów, które dzięki serwisowaniu i starannej konserwacji, z powodzeniem służą im długi czas.
Tak samo jest w przypadku wózków widłowych. Zawsze istnieje ryzyko związane z zakupem używanego sprzętu, jednak przy zachowaniu kilku zdroworozsądkowych zasad - można stanowczo je zminimalizować i ograniczyć. Ponadto w przeciwieństwie do używanych samochodów, używane widlaki często posiadają u dealerów gwarancję na sprzęt (może to być nawet - do 72. miesięcy!).
Znaczącym (choć oczywiście nie decydującym plusem) jest w tym przypadku z pewnością niższa cena widlaków używanych w stosunku do nowych. W przypadku zakupu nowego wózka widłowego należy się liczyć z kwotą rzędu od:
- ok. 60 000 - 65 000 złotych za widlaka o napędzie spalinowym;
- ok. 70 000 - 75 000 złotych za pojazd elektryczny.
Podane ceny stanowią oczywiście podstawowe kwoty, do których należy doliczyć koszt ewentualnego osprzętu, dodatkowego wyposażenia, indywidualnych udogodnień czy np. opcji serwisowania.
Dla porównania używane widlaki kosztują nawet do dwóch lub trzech razy mniej! Poszukując tego typu sprzętu w sieci z pewnością znajdziesz nawet jeszcze tańsze oferty sprzedaży. Jednak w tym przypadku warto wykazać się zdrowym rozsądkiem i dokładnie przyjrzeć się tego typu ofertom.
Czego unikać kupując widlaki?
Istnieje kilka kwestii, które mogą znacząco ułatwić zakup wózka widłowego, tak aby stał się on sprawniejszy i trafniejszy. Z uwagi na dość wysoką cenę oraz późniejszy obowiązek utrzymania widlaków w dobrym stanie, warto dokładnie przemyśleć zakup, tak aby wydatki związane z ewentualnymi późniejszymi naprawami, ubezpieczeniem czy serwisowaniem pojazdu nie okazały się ponad siłę właściciela.
Kupując wózek widłowy:
1. Unikaj niesprawdzonych stron internetowych. Pamiętaj, iż nawet jeśli planujesz zakup widlaka przez internet, bez wcześniejszego obejrzenia go na żywo, wybieraj zaufane strony i portale, a których obejrzeć możesz rzeczywiste zdjęcia urządzeń. Bardzo ważne jest także aby pośredniczące firmy posiadały aktywny numer telefonu oraz NIP, REGON czy numer KRS.
2. Pamiętaj o dokumentach! Bez względu na to, czy widlaka kupujesz od dealera marki czy od osoby prywatnej - nie zapominaj o dokumentacji, którą powinieneś otrzymać wraz z zakupem pojazdu, a która będzie niezbędna do ponownego (lub pierwszego) zarejestrowania wózka.
W przypadku wózka nowego są to:
- 2 komplety dokumentacji rejestracyjnej - koniecznie po polsku!
W przypadku widlaka używanego:
- kserokopia ostatniego protokołu;
- kserokopia ostatniej decyzji;
- Dokumentacja Techniczno Ruchowa.
3. Unikaj tanich, chińskich podróbek. Niestety, zdarza się, iż niedoświadczeni przedsiębiorcy, zachęceni niskimi cenami, decydują się na zakup sprzętu, który wyraźnie jakością odbiega od markowych widlaków. Niestety tego typu oszczędności są jedynie pozorne.
Tańsze podróbki oryginalnych wózków widłowych są zwykle wykonane z kiepskiej jakości materiałów, na najtańszych podzespołach, które nie tylko szybko ulegają awarii, ale nie sposób dostać je w Europie. W takich przypadkach poszukiwanie brakującego elementu, sprowadzenie go i ponowne zamontowanie może potrwać nawet około 2-3 miesięcy! Łatwo sobie wyobrazić zastój (i spowodowane nim straty) w pracy przedsiębiorstwa, które czeka na odzyskanie sprawności niezbędnego widlaka przez blisko kwartał.
Używany czy nowy - który bardziej się opłaca?
Zarówno zakup nowego, jak i używanego sprzętu niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. To, co łączy obydwa przypadki to fakt, iż widlaki znacząco ułatwiają codzienną pracę magazynów czy przedsiębiorstw. Praca na nich, pomimo iż wymaga uprawnień, jest stosunkowo łatwa i intuicyjna (a samo zdobycie uprawnień nie jest trudne).
Wózki widłowe z łatwością radzą sobie z rozładunkiem, załadunkiem i transportem ładunków, które nie mogłyby zostać uniesione przez człowieka.
Dzięki nowoczesnym technologiom silniki spalinowych widlaków są optymalizowane tak, aby jak najbardziej ograniczyć emisję spalin i chronić tym samym środowisko naturalne. Zmiany są wprowadzane także w celu ograniczenia emitowanego przez widlaki hałasu. Współczesne wózki widłowe pracują nie tylko ekonomicznie ale też cicho.
Biorąc pod uwagę rozwój technologii i chęć zadbania o środowisko, z pewnością lepiej zdecydować się na zakup jak najnowocześniejszych pojazdów. Nowe wózki widłowe nastawione są na ekonomiczną pracę przy optymalnym zużyciu energii. Zdecydowanie bardziej zwraca się w nich także uwagę na kwestie takie jak: komfort pracy operatora, wielofunkcyjność czy aspekt czysto wizualny - kompaktową konstrukcję oraz elegancki design.
Jednak, decydując się na zakup nowego widlaka należy mieć świadomość, iż za wszystkie wymienione powyżej zalety trzeba zapłacić. Pod względem czysto finansowym - zdecydowanie korzystniejszy jest zakup widlaka używanego.
Podsumowanie
Bez względu czy to zakup nowego czy używanego sprzętu, zakup widlaków powinien być dostosowany do możliwości oraz oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli finanse i kapitał zakładowy pozwalają na zakup nowego sprzętu - warto inwestować w widlaki znanych marek, dobrze, solidnie skonstruowane, wyposażone w ekonomiczne silniki. Natomiast przy mniejszym budżecie z powodzeniem można wybrać wózki widłowe używane, konieczne pochodzące ze sprawdzonego źródła.
Szukasz używanych widlaków? Sprawdź na: www.lemarpol.com.pl/wozki/uzywane-wozki-widlowe