Kiedy stykamy się z wadą wzroku, stajemy przed koniecznością jej korekcji. Do wyboru mamy okulary, soczewki kontaktowe oraz laserową korekcję wzroku. 

Data dodania: 2018-10-15

Wyświetleń: 797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Soczewki kontaktowe toryczne - co musisz o nich wiedzieć

Najpowszechniejszym rozwiązaniem nadal są okulary, jednak pacjenci dostrzegają dziś ich wady i niepraktyczność. Często skłaniają się ku soczewkom kontaktowym, które obecnie są bardzo łatwe w użytkowaniu, wygodne i - co szczególnie istotne – coraz tańsze. Najpopularniejszym rodzajem szkieł kontaktowych na rynku są soczewki miesięczne oraz, oczywiście, soczewki sferyczne, czyli korygujące krótkowzroczność i dalekowzroczność. Soczewki miesięczne mogą być równocześnie sferyczne, gdyż to dwa zupełnie inne podziały. Co jednak z innymi wadami wzroku, jak na przykład z astygmatyzmem, który dotyka co trzecią osobę na świecie?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, objawiająca się w każdym wieku. Może jej towarzyszyć dodatkowo nadwzroczność lub krótkowzroczność, a w późniejszym wieku także prezbiopia. Jest to nieostre i rozmyte widzenie bez względu na odległość. Wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki (lub rzadziej soczewki), która zamiast regularnego, kulistego kształtu, przypomina budową piłkę do rugby. W efekcie promienie świetlne wpadające do oka rozpraszają się, nie skupiając się prawidłowo na siatkówce. To powoduje, że pacjent widzi niewyraźnie.

Objawy astygmatyzmu:

•  zamazane widzenie z bliska i z daleka,

•  bóle głowy,

•  mrużenie oczu,

•  zmęczenie oczu,

•  tarcie oczu,

•  przekrzywianie głowy,

•  częste mruganie,

•  nieostre widzenie konturów.

Mam objawy astygmatyzmu. Co dalej?

Powyższe objawy wcale nie muszą wskazywać jednoznacznie astygmatyzmu. Ten często bywa mylony chociażby z krótkowzrocznością. Warto jednak mieć na uwadze, iż niekorygowana wada wzroku prowadzi do wzmożonych dolegliwości: coraz częstszych bólów głowy, migren, trudności ze skupieniem się oraz, na dłuższą metę, do pogłębienia wady. Trzeba skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie badań i testów dokładnie zdiagnozuje daną wadę wzroku, a następnie dobierze metodę jej korekcji. O ile astygmatyzm jest regularny, można skorygować go okularami, miękkimi soczewkami kontaktowymi lub laserową korekcją wzroku. Jeśli jest nieregularny, czyli dużo mniej powszechny, wynikający najczęściej z urazów oka i uszkodzenia rogówki (lub ewentualnie ze schorzenia nazywanego stożkiem rogówki), można go skorygować specjalistycznymi soczewkami kontaktowymi.

Jak wybrać soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu?

Regularny astygmatyzm łatwo obecnie skorygować miękkimi soczewkami kontaktowymi, które umożliwiają poprawne skupianie się światła na siatkówce. Takie szkła nazywamy soczewkami torycznymi, które podobnie jak sferyczne, mają różny tryb wymiany oraz noszenia. Wielu producentów ma w swojej ofercie taki rodzaj szkieł, a różnią się one między sobą nie tylko parametrami, lecz także materiałem wykonania. Ważne jest, aby soczewki toryczne wybierał wyłącznie specjalista: okulista lub optometrysta.

Soczewki toryczne muszą zapewniać:

•  wyraźne widzenie,

•  stabilność (nie mogą się przemieszczać, ani obracać),

•  komfort,

•  zdrowie i bezpieczeństwo.

Przy doborze soczewek torycznych mamy do czynienia z większą liczbą parametrów niż w przypadku szkieł sferycznych. Oprócz mocy, promienia krzywizny oraz średnicy podajemy także moc cylindryczną oraz oś cylindra. Z tego względu dobór soczewek torycznych jest nieco bardziej skomplikowany: oprócz zapewnienia zgodności osi cylindra w soczewce z osią astygmatyzmu oraz stabilności kątowej, należy odpowiednio dobrać materiał wykonania szkieł. Jak łatwo się domyślić, samoaplikacja w przypadku soczewek torycznych jest całkowicie niemożliwa. Aby prawidłowo zaaplikować szkła korygujące astygmatyzm, należy przeprowadzić szczegółowe badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm

Korekcja soczewkami torycznymi wymagana jest u pacjentów z cylindrem co najmniej 0,75 D. Niewielki astygmatyzm, poniżej tej wartości, najczęściej nie jest w ogóle korygowany, bądź korygowany soczewkami sferycznymi. Ze względu na wzrastającą świadomość astygmatyków dotyczącą ich wady wzroku, soczewki toryczne są coraz częściej aplikowane. To wpłynęło zaś na wzrost liczby produktów kontaktologicznych związanych z korekcją astygmatyzmu na rynku.

Najpopularniejsze soczewki toryczne

Air Optix® For Astigmatism

Soczewki miesięczne toryczne wykonane z ultra-nowoczesnego materiału silikonowo-hydrożelowego, wyprodukowane przez firmę Alcon. Oprócz tego, że zapewniają stabilną rotację gwarantującą wyraźne widzenie, są odpowiednio zwilżalne i komfortowe. Dodatkowo cienka warstwa ochronna okalająca powierzchnię szkieł hamuje osadzanie się na soczewkach białek, tłuszczów oraz drobnoustrojów.

Acuvue Oasys For Astigmatism

Soczewki o dwutygodniowym trybie wymiany oraz elastycznym trybie noszenia. Można je stosować w trybie dziennym przez 14 dni lub przedłużonym przez 7 dni oraz 6 nocy bez zdejmowania. Są doskonale nawilżone oraz zapewniają transmisję niezbędnej ilości tlenu.

1 Day Acuvue® Moist® For Astigmatism

Jednodniowe soczewki hydrożelowe, wysoko uwodnione. Ze względu na swój niezwykle delikatny materiał wykonania, przeznaczone są przede wszystkim dla alergików. Soczewki są niewyczuwalne na oku. Ich konstrukcja wzbogacona jest także o filtr UV chroniący przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi.

Pozostałe soczewki toryczne można z łatwością znaleźć w niskich cenach w sprawdzonych sklepach z oryginalnymi produktami np.:

1.      https://www.soczewki365.pl/190-soczewki-toryczne

2.      https://www.kontaktowe.pl/63-soczewki-toryczne-astygmatyzm

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena