Poniżej przedstawiam opis standardowego wykończenia nieruchomości, natomiast szczegóły trzeba sprawdzić u danego dewelopera.
Ściany
Budynek w stanie deweloperskim jest wykończony od zewnątrz, czyli jest wykonana elewacja wraz z izolacją termiczną. Ściany w środku budynku natomiast najczęściej są tylko otynkowane. Czasami zdarza się, że ich powierzchnia jest pokryta białą farbą. Jeśli chcemy, aby ściany w mieszkaniu były idealnie gładkie, to warto nałożyć na nie gładź gipsową renomowanego producenta np. Siniat (https://www.siniat.pl/pl-PL/ ). Dzięki takiemu wykończeniu kolor farby na ścianach będzie prezentował się bardzo elegancko. Ponadto gładź na ścianach poprawia mikroklimat w pomieszczeniach, ponieważ reguluje poziom wilgotności powietrza.
Posadzki
Podłogi w stanie deweloperskim są wykonane z betonowej wylewki. Jest to solidne wykończenie, które można pokryć zarówno panelami, jak i płytkami oraz wykładzinami.
Drzwi i okna
Budynki w stanie deweloperskim zawsze posiadają drzwi zewnętrzne oraz okna. Warto wiedzieć, że ich kolorystyka jest wybierana przez projektanta całego budynku, czy osiedla i nie można jej zmieniać. Okna mają parapety zewnętrzne i wewnętrzne (warto sprawdzić z jakiego materiału będą wykonane). Trzeba też zwrócić uwagę na standard stolarki okiennej, ponieważ od niego w dużej mierze zależy izolacja termiczna i akustyczna obiektu oraz jego bezpieczeństwo. Czasami okna oraz drzwi są wyposażone w rolety zewnętrzne. Trzeba pamiętać, że najczęściej nie ma drzwi wewnętrznych.
Instalacje
W lokalu jest rozprowadzona instalacja elektryczna, a także gniazda telefoniczne i telewizyjne. Jest też oczywiście podłączenie do sieci wodno- kanalizacyjnej z wyprowadzeniami w kuchni i łazience. Jest także instalacja grzewcza z piecem i grzejnikami. Tu także warto zwrócić uwagę na standard sprzętu oraz jego wydajność, gdyż od tego będzie zależeć wysokość opłat za ogrzewanie.