Czym są wzorniki kolorów?
Jest to paletka barw, zaprezentowana w formie wachlarzyka, książki czy tablicy. Umieszczony na niej kolor posiada swoją metryczkę zawierającą określenie koloru – może to być barwa podstawowa, właściwa - powstała z połączenia kolorów lub nazwa stworzona na potrzeby nowego odcienia danego koloru, jego numer na wzorniku oraz dokładny opis samej barwy.
Systemy barw
Wzorniki barw, powstały na potrzeby dokładnego określenia pożądanego koloru. Pomimo różnych producentów, kolor odpowiadający barwie umieszczonej na wzorniku będzie dokładnie taki sam, jeżeli zakłady produkcyjne będą posługiwały się tym samym systemem.
Do powszechnie używanych systemów zaliczamy RAL, NCS i Pantone, które obowiązują na całym świecie, jednak wzorniki te nie są kompletne – możliwość kombinacji i tworzenia nowych kolorów leży w gestii producentów.
Na każdym systemie umieszczono kilkaset stworzonych barw standardowych, a producenci opierając się na wzornikach tworzą dowolnie inne kolory czy też ich nowe odcienie.
System RAL, z najnowszymi uzupełnieniami, obejmuje swoim zakresem 1688 barw, a każda z nich oznaczona jest siedmiocyfrowym kodem. Kod jest kluczem do określenia poszukiwanej barwy.
System NCS, opracowany przez Skandynawski Instytut Barw w Szwecji został wprowadzony do obiegu w 1979 roku. Kombinacje kolorów opierają się na sześciu barwach podstawowych. W tym systemie każdy kolor oznaczony jest kodem składającym się z czterech cyfr oraz liter.
Wzornik systemu Pantone to skład ponad tysiąca barw, uzyskanych w wyniku mieszania farb według oryginalnych receptur. System został opracowany 1963 roku przez firmę PANTONE.
Producenci wzorników, do produkcji stosują własne materiały lub materiały dostarczone przez klienta. Na odpowiednio zaprojektowanych szablonach umieszczane są dostępne w danym systemie kolory. Klient musi określić w jakim systemie wzornik ma być wykonany, a także powinien uzgodnić formę wzornika oraz jego ewentualne wzmocnione wykończenie.
Projekt jest zawsze uzgadniany ze zleceniodawcą, lecz jeżeli klient nie jest zdecydowany, producenci wzorników są w stanie opracować dowolny format przy wzajemnej współpracy i wyrażonej akceptacji klienta.