Starożytni kosmici to element teorii z zakresu Paleoastronautyki, paranauki, której główna hipoteza zakłada, że niegdyś lub nadal istniejące cywilizacje pozaziemskie utrzymywały kontakt z ludzkością w przeszłości. Miały one wpływać na rozwój cywilizacji jej kulturę, a w niektórych teoriach być nawet źródłem naszego istnienia.

Data dodania: 2018-09-05

Wyświetleń: 890

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Starożytni kosmici a nauka

Jak starożytni kosmici zdobyli „popularność”?

Obecną popularyzację hipotezy o starożytnych kosmitów zawdzięczamy serialowi historycznemu o tej samej nazwie, ukazującemu się na kanale History. To właśnie on spowodował upowszechnienie się tematu, a także powstanie licznych internetowych memów, związanych z jego prowadzącym Giorgio Tsoukalosem. Jedną z podstaw do popularyzacji paleoastronautyki była publikacja Ericha von Danikena z 1968 roku pod nazwą „Chariots of Gods”. Pisarz w przekonujący sposób zinterpretował wiele archeologicznych artefaktów, tekstów i miejsc, których powstanie bądź wykorzystanie miałoby mieć związek z pozaziemskimi cywilizacjami. To właśnie we współpracy z nim powstał popularny dzisiaj serial historyczny, skupiając się również na najnowszych odkryciach w tej dziedzinie.

Obok von Danikena najbardziej znanym popularyzatorem teorii paleoastronautycznych jest Zecharia Sitchin. Polska również ma swoich zwolenników tej teorii, zajmowali się nią autorzy tacy jak Andrzej Sarwa, Lucjan Znicz, Krzysztof Piechota czy Arnold Mostowicz. Warto wiedzieć, że istnieje międzynarodowe Stowarzyszenie Badawcze ds. Archeologii, Astronautyki i Poszukiwań Inteligencji Pozaziemskich. Zajmuje się ono organizacją międzynarodowych konferencji dotyczących paleoastronautyki na obszarze krajów niemieckich.

Starożytni kosmici a archeologia

Najciekawsze są jednak dowody, mające przemawiać za istnieniem cywilizacji starożytnych kosmitów. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie interpretacje, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jednym z podstawowych elementów interpretowanych jako wpływ pozaziemskiej siły są Egipskie piramidy w Gizie. Należą one do jednego z największych cudów, a także sekretów architektonicznych na świecie. Szacuje się, że zostały zbudowane w latach 2580-2560 p.n.e., lecz do dziś nie wyjaśniono, jak dokładnie tego dokonano. Poziom skomplikowania ich konstrukcji oraz precyzja wykonania przewyższa ówcześnie dostępną wiedzę i narzędzia. Jedna z teorii głosi, że Egipcjan wspierali właśnie kosmici, którzy dysponowali wystarczająco zaawansowaną technologią.

Zostając w tematyce Egiptu, nie można zapomnieć o wydłużonej czaszce faraona Echnatona. Staroegipskie rzeźby oraz inskrypcje przedstawiają go w sposób zupełnie odrębny od innych władców. Ma on wydłużoną czaszkę, nienaturalnie duży tułów oraz długą szyję. Przywodzi to również na myśl typowe zachodnie opisy kosmitów. Naturalnie wywołało to spekulacje o jego pozaziemskim pochodzeniu, choć historycy oceniają chłodno, że przyczyną mogła być choroba genetyczna taka jak zespół Marfana czy nawet transpłciowość władcy.

Najwięcej teorii o starożytnych kosmitach powstaje wokół budowli, gdyż wiedza na temat starożytnego budownictwa pozwala łatwo rozpoznać elementy odstające od normy. Jednym z nich jest ogromny starożytny kompleks świątynny w Boliwii. W Puma Punku znajduje się jedne z największych na świecie obrobionych przez człowieka głazów. Niektóre z nich mają masę ponad 100 ton. Zwolennicy teorii paleoastronautycznych sądzą, że do stworzenia czegoś takiego była potrzebna pomoc obcej cywilizacji. W tym przekonaniu utwierdza ich fakt, że na niektórych kamieniach znajdują się niezwykle kunsztowne rzeźbienia i zdobienia. Sposób ich wykonania pozostanie niejasny, biorąc pod uwagę bardzo ograniczone możliwości techniczne ówczesnych rzemieślników. Ciekawym obiektem jest również Stonehenge. Precyzja jego budowy oraz brak pewności co do celu, w jakim powstał, sprawiają, że jest on często wiązany ze starożytnymi kosmitami.

Inne dowody na istnienie starożytnych kosmitów

Nie tylko architektura może pochwalić się niewyjaśnionymi zagadkami. Starożytni kosmici są obecni w teorii dotyczącej rysunków na płaskowyżu Nazca w Peru. Znajdują się tam setki olbrzymich rysunków, które przedstawiają zwierzęta, a także coś nieokreślonego, co przez niektórych uznawane jest za kosmitów. Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że można to zobaczyć jedynie z powietrza. Wydaje się to bardzo dziwne, gdyż pochodzą one sprzed kilku tysięcy lat. Wiadomo, że wtedy nie było możliwości aby człowiek wzniósł się w powietrze. Najbardziej zatwardziali zwolennicy istnienia starożytnych kosmitów mówią, że linie te mogły wskazywać pas startowych dla ich pojazdów albo, że służyły do kontaktu z nimi.

Podobne zainteresowanie wzbudzają eksponaty zlokalizowane w Muzeum Narodowym w Bagdadzie. Znajdują się tam fragmenty bardzo starej ceramiki, które ukazują postacie wyjątkowo podobne do współcześnie kreowanego wizerunku kosmitów. Część z nich pochodzi aż sprzed 8000 lat, a historycy nie są w stanie określić co lub kto został na nich uwieczniony. Ze względu na skojarzenie tych wizerunków z kosmitami są one jednym z obiektów westchnień zwolenników teorii paleoastronautycznych.

clip_image004

Czy istnieje życie pozaziemskie?

Jeśli chodzi o starożytnych kosmitów, pojawia się pytanie, czy może istnieć życie pozaziemskie? Badania NASA z 2017 roku ukazują, że dosyć blisko nas, patrząc z perspektywy kosmicznych odległości, znajduje się układ planet bardzo zbliżony do Słonecznego. Odkrycie to pozwala na przewidywanie, że może istnieć tam życie podobne do naszego. Oczywiście jest to możliwe, utrzymując założenie, że funkcjonuje tam identyczny model powstawania życia jak na naszej planecie. Co ciekawe, Centralna Agencja Wywiadowcza prowadzi realne badania nad wykryciem i próbą kontaktu z obcymi cywilizacjami. Dotychczas jednak działania te pozostają bezskuteczne, a przynajmniej takie się wydają z punktu widzenia informacji podawanych w mediach.

Do najbardziej spektakularnych współczesnych dowodów na istnienie cywilizacji pozaziemskich są świadectwa osób, które sądzą, że widziały istoty obce. Są one na tyle spójne, że wzbudzają ciekawość o osób, które negują prawdziwość teorii o istnieniu kosmitów. Jednym z takich przypadków jest opowieść amerykanki Betty Hill, która miała być wraz z mężem porwana i badana przez kosmitów w 1961 roku. Po tym wydarzeniu narysowała dokładnie konstelację Zeta Reticuli, która w latach 60. nie była jeszcze znana astronomom. Twierdziła, że jego dokładną mapę mieli jej pokazać kosmici. Choć nie była w stanie przypomnieć sobie wszystkich detali spotkania z nimi, to w stanie hipnozy opowiedziała swoją historię ze szczegółami i opisała m.in. tę konstelację. Kobieta do swojej śmierci w 2004 roku utrzymywała, że spotkanie z kosmitami naprawdę miało miejsce. A czy ty uważasz, że starożytni kosmici naprawdę istnieją?

Więcej o kosmitach i astronomii

Licencja: Creative Commons
0 Ocena