W złożach węgla mogą występować pokłady metanu, którego uwalnianie się stwarza zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Na czym ono polega?
Niebezpieczny metan
Metan to gaz palny, który występuje i gromadzi się w złożach węgla. Jego charakter jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, a także generuje ryzyko niebezpiecznego zdarzenia. Metan czyni powietrze niezdatnym do oddychania. Jest to spowodowane faktem, że jego obecność wypiera tlen, co wytwarza atmosferę, która uniemożliwia przebywanie w pomieszczeniu. Jego kontakt z powietrzem może przyczynić się także do powstania zapłonu, a nawet wybuchu. Złoża zatem, w których gromadzi się metan, nie nadają się do prowadzenia prac wydobywczych bez wcześniejszego odmetanowienia.
Co sprzyja wydzielaniu się metanu?
Zagrożenie metanowe staje się większe, kiedy w rejonie kopalni dochodzi do tzw. tąpnięć ziemi. Zjawisko to w znacznym stopniu uruchamia proces wydzielania się nagromadzonego metanu i zwiększa ryzyko jego wybuchu, co z kolei powoduje wybuch pyłu węglowego i jego pożar. Istnieje także zależność między głębokością prowadzonego wydobycia, a ilością gromadzącego się tam metanu. Działa tu zależność wedle, której im niżej w głąb, tym większe zagrożenie metanowe spowodowane zwiększoną ilością zalegającego gazu.
Jak prowadzone są prace?
Prace wydobywcze muszą być prowadzone wedle ściśle przestrzeganych przepisów górniczych. Bagatelizowanie regulaminu może mieć tragiczne skutki. Przepisy bardzo szczegółowo ustalają bezpieczny poziom ilości zgromadzonego metanu. Przekroczenie tej wartości powoduje, że wszelkie prace muszą być natychmiastowo wstrzymane. Żeby zapewnić bezpieczne warunki wydobycia, stale prowadzony jest monitoring i szczegółowe pomiary poziomu stężenia metanu.