Izolacja termiczna to osłona powierzchni rurociągów, a także armatury i urządzeń, której zadaniem jest ograniczenie strat mocy cieplnej przesyłanej rurociągami, a także zapobieganie stratom ciepła zmagazynowanego z otoczenia.

Data dodania: 2018-08-14

Wyświetleń: 857

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Izolacje termiczne rurociągów

Z czego składa się izolacja?

 Typowe izolacje termiczne rurociągów złożone są z dwóch zasadniczych elementów – z izolacji właściwej oraz płaszcza ochronnego. Na izolację właściwą składa się jedna lub kilka warstw wełny mocowanej do powierzchni izolowanej elementów mocujących, wśród których wyróżnić można szpilki, taśmy czy obejmy. Płaszcz ochronny zapewnia natomiast ochronę materiałowi izolacyjnemu i chroni go przed oddziaływaniami zewnętrznymi takimi jak przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, działanie agresywnych czynników chemicznych czy światło słoneczne.

 Materiały wykorzystywane do izolacji

 Do izolacji termicznej rurociągów stosuje się materiały, które charakteryzują się niską przewodnością ciepła. Niska przewodność wyznaczana jest przez współczynnik, który powinien zawierać się w granicach od 0,03 do 0,05 W/(m • K). Do istotnych cech materiałów izolacji termicznej rurociągów należy także odporność na wilgoć. Materiały absorbujące z powietrza zbyt dużą ilość wilgoci nie są bowiem w stanie dobrze spełniać swojej termoizolacyjnej roli.

 Rodzaje materiałów izolacyjnych

 Materiały wykorzystywane do izolacji termicznej rurociągów można podzielić na włókniste oraz porowate. Do materiałów włóknistych należą przede wszystkim maty, filce, a także otuliny z włókna szklanego czy wełny mineralnej. Materiały porowate to natomiast głównie otuliny i kształtki z pianek.

 Jak wybrać izolację termiczną rurociągów?

 Wyboru rodzaju izolacji termicznej dokonuje się w oparciu o szereg kryteriów, wśród których należy wyróżnić przede wszystkim temperaturę transportowanego medium oraz miejsce wykonania termoizolacji – materiał dobiera się, biorąc pod uwagę, czy termoizolacja ma znajdować się na zewnątrz, pod ziemią, w wodzie czy w budynku. Inny materiał wybierze się też przy remoncie starej instalacji, a inny, gdy ma być ona budowana od nowa. Ostatnim niewątpliwie ważnym kryterium są możliwości finansowe oraz wykonawcze inwestora.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena