Ostatnie 20 lat było w naszym kraju okresem rozkwitu humanizmu oraz czasem w którym królowały wszelkiego rodzaju nauki akademickie. Paradoksalnie sytuacja ta doprowadziła do tego, iż obecnie każdy pracownik fizyczny począwszy od szewca po murarza jest na wagę złota! 

Data dodania: 2018-03-26

Wyświetleń: 1820

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uprawnienia na wózki widłowe UDT - gdzie, jak i za ile je zdobyć?

Współcześnie praca fizyczna pozwala niejednokrotnie za znacznie lepsze zarobki i liczniejsze oferty pracy niż praca umysłowa.

 W związku z tą sytuacją w naszym artykule podpowiemy Wam, jak rozpocząć pracę w jednym z zawodów, który mimo iż nie wymaga spełnienia nazbyt wielu warunków jest (szczególnie w dużych miastach) jednym z bardziej intratnych - czyli podpowiemy Wam jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe UDT.

 

Dlaczego zawód operatora i magazyniera ma przyszłość?

Czy również zauważyliście jak stopniowo zmniejsza się liczba sklepów stacjonarnych w Waszej okolicy? Czy zdarzyło Wam się kiedyś zamówić coś przez Internet? O ile sprzedaż internetowa może (choć nie musi) wykluczać funkcjonowanie stacjonarnego oddziału sklepu, o tyle sprowadzany czy transportowany towar musi być gdzieś składowany. I tu właśnie pojawia się rola operatorów wózków widłowych (pojazdów takich jak np. Manitou) oraz magazynierów - to oni dbają o prawidłowe składowanie towarów na halach magazynowych. A pamiętajmy, że zarówno import, jak i eksport rozwijają się coraz prężniej i nabywamy z roku na rok coraz więcej rzeczy!

 

Uprawnienia na wózki widłowe UDT - kluczem do sukcesu!

Jednak same chęci i zapał nie wystarczą w przypadku chęci podjęcia pracy w charakterze operatora wózka widłowego. Co stanowi przepustkę do uzyskania wymarzonej, dobrze płatnej pracy? Stosowne uprawnienia na wózki widłowe UDT! Od razu wyjaśniamy co oznacza ta fraza - są to uprawnienia na wózki widłowe (w tym legitymacja), które uzyskało się w wyniku pozytywnego zaliczenia egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Komisja ta składa się zwykle z dwóch lub trzech państwowych urzędników, którzy oceniają zarówno wiedzę egzaminowanego, jak i jego umiejętność jazdy wózkiem widłowym.

 

Gdzie można zdobyć uprawnienia na wózki widłowe UDT?

Nie ma jednego konkretnego centrum szkoleniowego, w którym można zdobyć uprawnienia na wózki widłowe UDT. Wynika to z tego, iż główna siedziba Urzędu Dozoru Technicznego znajduje się w Warszawie, natomiast dla ułatwienia pracy oraz egzaminowania wszystkich kandydatów, w kraju znajduje się blisko 30 mniejszych oddziałów terenowych. Ponadto, sam Urząd Dozoru Technicznego nie przeprowadza w swoich ośrodkach egzaminów ani szkoleń. Te ostatnie przeprowadzane są przez licencjonowane ośrodki szkoleniowe. To właśnie na wniosek ośrodków szkoleniowych pojawiają się w nich urzędnicy UDT, którzy sprawdzają umiejętności kursantów, którzy wyrazili chęć uzyskania uprawnień na wózki widłowe UDT.

Istnieje także możliwość ukończenia szkolenia na wózki bez podchodzenia do państwowego egzaminu, jednak wtedy pomimo umiejętności jazdy oraz zdobytej wiedzy, kursant nie posiada uprawnień do prowadzenia i obsługi wózków. Tylko i wyłącznie pozytywne zaliczenie egzaminu przed komisją skutkuje uzyskaniem uprawnień na wózki widłowe UDT, obowiązujących na terenie całego kraju.

 

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe UDT?

Jak już zaznaczyliśmy, uprawnienia na wózki widłowe UDT można zdobyć w wyniku pozytywnego zaliczenia egzaminu państwowego przed komisją. Egzamin ten odbywa się zwykle pod koniec kursu na wózki widłowe i może być przeprowadzony w centrum szkoleniowym lub zakładzie pracy (jeśli jest organizowany przez pracodawcę).

Na tego typu egzamin składają się dwie części - ustna - teoretyczna oraz praktyczna. W pierwszej części każdy kursant musi wykazać się wiedzą na temat aktów prawnych regulujących pracę operatora wózka widłowego, samej budowy pojazdu, czynności, które każdy operator powinien wykonywać przed i po zakończeniu pracy itd. Natomiast część praktyczna ma na celu zaprezentowanie umiejętności jazdy i manewrowania wózkiem widłowym. Obejmuje ona takie elementy jak slalom, podnoszenie oraz opuszczanie ładunków.

 

Ile kosztuje zdobycie uprawnień na wózki widłowe UDT?

Oczywiście, zanim będzie się zarabiało pracując na wózkach widłowych, trzeba najpierw nieco zainwestować w swoją przyszłość. Ile konkretnie kosztuje zdobycie uprawnień na wózki widłowe UDT? Wszystko zależy do tego, co bierzemy pod uwagę:

- koszt samego egzamin przed komisją UDT to 152zł,

- badanie psychotechniczne (popularnie nazywane psychotestami na wózki widłowe) - ok. 100zł,

- badanie lekarskie (do uzyskania uprawnień na wózki widłowe UDT niezbędne jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy) - ok. 120zł,

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na cenę kursu na wózki widłowe, który decydujemy się wybrać. Koszt wzięcia udziału w szkoleniu na wózki widłowe waha się od 300 do ok 1000 zł. Jak to możliwe, by cena kursu była niższa niż wymienione przez nas podstawowe i obowiązkowe opłaty? To proste - w przypadku tańszych kursów, biorący w nich udział muszą samodzielnie opłacać egzamin czy badania lekarskie. Warto mieć to na uwadze szukając promocyjnych cen szkoleń!

Cena kursu zależna jest również od kategorii uprawnień na wózki widłowe UDT.

 

Kategorie uprawnień na wózki widłowe UDT

Istnieją trzy główne kategorie uprawnień na wózki widłowe UDT oznaczane symbolami I WJO, II WJO oraz III WJO. Czym różnią się poszczególne kategorie?

l I WJO - uprawnia do poruszania się wózkami jezdniowymi z dowolnym napędem, udźwigiem oraz maksymalną wysokością podnoszenia (np. wózkami przeznaczonymi do pracy w niskich temperaturach np. wózkami unoszącymi Toyota). Kategoria uprawnień obejmuje także wózki specjalizowane (z operatorem podnoszonym razem z ładunkiem oraz ze zmiennym wysięgnikiem), a także wózki z kategorii II WJO oraz III WJO;

l II WJO - zdobycie tej kategorii uprawnień pozwala na kierowanie wózkami o dowolnym napędzie, bez ograniczeń dotyczących maksymalnej wysokości podnoszenia czy udźwigu. Nie obejmuje jednak poruszania się wózkami specjalizowanymi i ze zmiennym wysięgnikiem.

l III WJO - trzecia, a jednocześnie najwęższa z kategorii uprawnień na wózki widłowe UDT. Swoim zakresem obejmuje wózki jezdniowe o dowolnym napędzie i wysokości podnoszenia jednak koniecznie z opcją sterowania spoza wózka.

 

Podsumowanie:

Uprawnienia na wózki widłowe UDT - dlaczego warto je posiadać?

Nie każdy wie, iż posiadanie uprawnień na wózki widłowe UDT nie jest tylko i wyłącznie kwestią samokształcenia i dobrych chęci. Tylko posiadanie tych uprawnień pozwala na legalną obsługę i kierowanie wózkami widłowymi na terenie całego kraju.

Pracodawcy, chcący zatrudnić pracowników na stanowisko operatora wózków widłowych są zobowiązani do sprawdzenia czy kandydaci na to stanowisko posiadają stosowne kwalifikacje. A w przypadku jeśli nie, muszą koniecznie skierować ich na kurs na wózki widłowe lub przeprowadzić szkolenie w swojej firmie.

Co w przypadku kontroli w zakładzie pracy, która odkryje iż pracownicy bez uprawnień na wózki widłowe UDT obsługują te pojazdy? Jakie kary grożą za jazdę wózkiem widłowym bez uprawnień? Jeśli nieupoważniony pracownik porusza się wózkiem widłowym może on zostać ukarany karą grzywnej lub nawet, w przypadku stworzenia realnego zagrożenia lub uszczerbku na zdrowiu i życiu - karą pozbawiania wolności.

Ponadto, uprawnienia na wózki widłowe UDT, pomimo iż Urząd Dozoru Technicznego jest instytucją państwową, są zwykle respektowane na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, co daje operatorom wózków widłowych jeszcze więcej możliwości podjęcia pracy zarobkowej również za granicą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena