Złoty Stok to niewielkie, urokliwe miasteczko, położone w północnej części Gór Złotych, w Kotlinie Kłodzkiej. Jak sama nazwa wskazuje, jego historia ściśle związana jest z wydobyciem i produkcją jednego z najcenniejszych kruszców na Ziemi.

Data dodania: 2018-03-15

Wyświetleń: 702

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Złoty Stok - atrakcje turystyczne dla Ciebie i Twojej rodziny

Na terenie miasta i w jego okolicy znajdowało się niegdyś niemalże 200 kopalni, które produkowały rocznie ponad 60 kg złota. Czyniło to Złoty Stok potęgą na skalę całej Europy. Złoto wydobywano przez niemalże 700 lat, okres świetności ostatecznie zakończył się w 1962 r., kiedy całkowicie zakończono wydobycie i produkcję złota. Do dziś jednak miejsce to nazywa się Miastem Złotej Przygody.

Aktualnie pełni ono przede wszystkim funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Od 1996 r. w Złotym Stoku udostępniono dla odwiedzających zespół sztolni w Muzeum Kopalni Złota. Miejsce to dynamiczne się rozwija, dziś tworząc już kompletną i niezwykle atrakcyjną formę rozrywki, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Organizowane są tu wyprawy z całego kraju. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że ponad 30% złota, znajdującego się na terenie całej Polski mieści się właśnie w Złotym Stoku.

Zwiedzanie kopalni w Złotym Stoku to wyśmienita, pełna emocji zabawa dla całej rodziny. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji przewidzianych dla osób w rozmaitym przedziale wiekowym. Standardowe zwiedzanie kopalni to trwająca ok. 1,5 h wycieczka Podziemną Trasą Turystyczną, oczywiście z przewodnikiem. Podczas takiej wyprawy zobaczyć można legendarną Sztolnię Gertruda, w której znajduje się wiele eksponatów, map, a także rozmaitych sprzętów pochodzących jeszcze z XVIII w. Ogromne emocje budzi udostępniony do zwiedzania skarbiec, w którym znajduje się 1066 sztabek obrazujących ilość wydobytego z tejże kopalni złota przez cały okres jej funkcjonowania (ich ciężar odpowiada 16 tonom). Kolejno odwiedza się Chodnik Śmierci oraz Sztolnię Czarną, w której znajduje się wyjątkowa atrakcja - jedyny w Polsce podziemny wodospad.

Dodatkowo można zobaczyć również Sztolnię Książęcą oraz otwartą w 2017 r. Sztolnię Ochrową - uznawaną za klejnot górnictwa w Górach Złotych.  Dużym zainteresowaniem, szczególnie u najmłodszych cieszy się  podziemny spływ łodzią.  W ramach dodatkowych atrakcji można również uczestniczyć w pokazie i wybijaniu złotych monet i sztabek czy też poszukiwać złota i innych cennych minerałów w specjalnie przygotowanych do tego miejscach.

Będąc w Złotym Stoku warto odwiedzić także Średniowieczną Osadę Górniczą, gdzie zobaczyć można różnorodne urządzenia techniczne, pochodzące z epoki średniowiecza, w tym: ogromne młyńskie koła, kierat, hutę czy kruszarki. Wycieczka ta ma charakter swobodny, dynamiczny. Można podczas niej sprawdzić swą siłę czy przypomnieć sobie podstawowe prawa fizyki. W osadzie znajduje się także Chata Kata, a specjalną atrakcją jest możliwość przejażdżki czołgiem - warto zaznaczyć, że jest to jedyny taki mobilny eksponat w Polsce.

Złoty Stok to miejsce idealne na rodzinną wyprawę. Zwiedzanie Kopalni Złota czy Średniowiecznej Osady Górniczej to wyśmienite połączenie edukacji i zabawy. Niewątpliwie będzie to owocnie spędzony czas wolny i fantastyczna zabawa dla całej rodziny.

Licencja: Creative Commons