Śruby nimbusowe stosuje się w ramach połączeń gwintowych. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju śrub jest łatwość ich montażu i demontażu, jak również ich rozłączność i wysoka wytrzymałość. Specyfika tego rodzaju śrub związana jest ze swoistym ukształtowaniem ich łba, który w odróżnieniu od łbów śrub klasycznych, ma kształt walca z wpisanym weń graniastosłupem prawidłowym o podstawie sześciokątnej. Wraz ze śrubami nimbusowymi stosuje się klucze nimbusy, które zapewniają osiągnięcie optymalnego momentu dokręcania.

Data dodania: 2008-09-30

Wyświetleń: 11722

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śruby nimbusowe – zastosowanie

Śruby nimbusowe stosuje się w ramach połączeń gwintowych. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju śrub jest łatwość ich montażu i demontażu, jak również ich rozłączność i wysoka wytrzymałość. Specyfika tego rodzaju śrub związana jest ze swoistym ukształtowaniem ich łba, który w odróżnieniu od łbów śrub klasycznych, ma kształt walca z wpisanym weń graniastosłupem prawidłowym o podstawie sześciokątnej. Wraz ze śrubami nimbusowymi stosuje się klucze nimbusy, które zapewniają osiągnięcie optymalnego momentu dokręcania. Łby śrub nimbusowych przystosowane są do działania dużych sił, które występują podczas dokręcania śruby za pomocą klucza nimbusowego. Z uwagi na swój kształt i mechanizm oporowy wykorzystywany przy dokręcaniu za pomocą kluczy nimbusowych zyskuje się szybkie i pewne dokręcenie, które wymaga jednak od śruby – wysokiej wytrzymałości łba.

Śruby nimbusowe znajdują szerokie zastosowanie
zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Wykorzystuje się je w połączeniach gwintowych maszyn dla szeroko rozumianego przemysłu, a także w motoryzacji, przemyśle meblarskim, budowlanym, wykończeniowym itp. Śruby nimbusowe spotykamy także bardzo często w życiu codziennym i to w różnych – nietypowych jego przejawach. Na przykład – śruby te powszechnie stosuje się w wyrobach lutniczych, zwłaszcza gitarach, przy produkcji fortepianów i innych instrumentów, w których dźwięk wydobywa się za pomocą strun. Również w łączeniach, produkowanych na skalę masową łatwych w montażu mebli, śruby nimbusowe znajdują pełne zastosowanie, jako elementy ułatwiające montaż.

Śruby nimbusowe – rodzaje i podział

Śruby nimbusowe charakteryzują się okrągłym łbem, który ma kształt walca, z wyciętym weń graniastosłupem prawidłowym o podstawie sześciokątnej. Sześciokątne gniazdo łba sruby nimbusowej sprawia, że do dokręcania jej stosujemy klucze nimbusowe. Dzięki zastosowaniu tych właśnie kluczy, posiadających przeważnie kształt dwóch przyprostokątnych trójkąta prostokątnego połączonych w wierzchołku przy kącie prostym, zyskuje się stosunkowo niewielki moment obrotowy, lecz optymalny moment dokręcania, co z kolei wpływa na wysoką sprawność połączenia wykonanego za pomocą tego rodzaju śruby.

Śruby nimbusowe podzielić można ze względu na kilka różnych kryteriów. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego dana śruba jest wykonana wyróżnia się wiele podtypów, na przykład: śruby nimbusowe ze stali A2 lub śruby nimbusowe ze stali A4. Śruby nimbusowe podzielić można także ze względu na kształt gniazda. Standardowo jest to gniazdo sześciokątne, lecz zdarzają się śruby nimbusowe z gniazdem czworokątnym, bądź ośmiokątnym. Kolejnym kryterium podziału śrub nimbusowych jest wielkość powierzchni ich gwintu. W tym wypadku wyróżnia się śruby nimbusowe z gwintem na całej długości oraz śruby nimbusowe z gwintem na części długości.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena