Urządzenie pokoju dla ucznia od podstaw to znaczny wydatek w domowym budżecie, dlatego warto przyjrzeć się takim aranżacjom, w których kreatywnie wykorzystano posiadane meble i dekoracje. W ten sposób można sporo zaoszczędzić aranżując przestrzeń do nauki dla dziecka.

Data dodania: 2018-01-05

Wyświetleń: 712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pokój dla ucznia na każdą kieszeń

W pokoju ucznia muszą się znaleźć pewne niezbędne elementy: wygodne biurko, łóżko i fotel biurowy. Przy ich wyborze trzeba pamiętać, że dzieci szybko rosną, więc meble powinny mieć takie rozmiary, aby służyły dłużej niż jeden rok szkolny. Aranżacja miejsca do nauki powinna przede wszystkim uwzględniać prawidłowe oświetlenie.

Warto zastanowić się także nad kwestią, czy dziecko będzie korzystać z komputera w tym samym miejscu, gdzie odrabia lekcje? Najlepszym rozwiązaniem jest takie usytuowanie biurka, by blat był oświetlany jak najdłużej światłem dziennym. Jednak jeśli nie jest to możliwe, należy zakupić mocną lampę (np. typu LED), która będzie umieszczona nad biurkiem i równomiernie oświetli cały blat.

Mało kto wie, że podczas aranżacji miejsca do nauki należy kierować się zasadą prostoty i minimalizmu. Im mniej rozpraszających rzeczy wokół małego ucznia, tym lepsze będą efekty nauki. Dobrym pomysłem jest ograniczenie w tym miejscu dostępu do zabawek, które mogą je dekoncentrować. Lepiej, aby w zasięgu wzroku dziecka były przede wszystkim przybory szkolne i książki.

Oczywiście w pokoju dziecięcym i młodzieżowym powinna być także strefa relaksu i zabawy. Aranżację takiej przestrzeni warto rozpocząć od wyboru wygodnego łóżka. Ustawienie tego mebla jest ważne, bowiem efektywnemu odpoczynkowi sprzyja tylko oddalenie łóżka zarówno od drzwi, jak i od strefy nauki.

Istotnym elementem strefy relaksu i zabawy może być miękka wykładzina lub dywan oraz kolorowe pufy lub worki sako. Mały uczeń potrzebuje często zmieniać pozycję ciała, więc należy stworzyć mu warunki do zabawy na podłodze i do czytania na wygodnej pufie. Zadbajmy o to, by po kilku godzinach spędzonych w szkolnej ławce i przy biurku, dziecko mogło rozprostować kręgosłup i odciążyć plecy wylegując się na worku sako.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena