Skąd wywodzi się styl industrialny?
W latach 50 – tych XX wieku w USA na skutek recesji, upadło wiele przedsiębiorstw i fabryk. W ten sposób pojawiła się duża liczba wolnych pomieszczeń poprzemysłowych, zagospodarowywanych przez artystów. Ci z kolei przekształcali je na swoje pracownie, do których przynosili rzeczy znalezione na terenach byłych fabryk. Zwracano wiele uwagi na beton, stal, szkło, stare drewno. Do naszego kraju styl industrialny dotarł w latach 90-tych XX wieku. Jednak jego popularność zaczęła wzrastać dopiero w momencie pojawienia się w sprzedaży pierwszych loftów – nowych, stylizowanych mieszkań w dawnych obiektach przemysłowych.
Co charakteryzuje styl industrialny?
Styl industrialny cechuje przede wszystkim beton, stal, lite drewno. Nabiera to odpowiedniego charakteru w połączeniu z przestrzenią. Meble wykonane w tym stylu są proste i użytkowe. Swoim klimatem nawiązują do mebli przemysłowych. W procesie produkcji wykorzystywane są wysokogatunkowe materiały. Meble wyróżnia pełna precyzja wykonania oraz dbałość o detale. Styl industrialny to wyszukany gust, ale przede wszystkim wolność. Dzięki wyjątkowemu designowi oraz pełnej funkcjonalności meble industrialne doskonale sprawdzą się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w ogrodach, restauracjach i innych miejscach użyteczności publicznej. Meble w takim stylu łączą w unikalny sposób współczesność z klasyką. Styl industrialny zyskuje coraz szersze grono swoich zwolenników. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących modnych, nowoczesnych, niebanalnych, a przede wszystkim zaskakujących rozwiązań. Styl wyróżnia zamiłowanie do surowości i prostoty starych przedmiotów, którym nadaje się nowy charakter.
Meble industrialne
Styl industrialny to uwielbienie dużych, otwartych przestrzeni, wykończonych surowymi materiałami tj. cegła, metal, kamień, szkło. W takich pomieszczeniach nie ma miejsca na przedmioty dekoracyjne. Chłodny i skromny wystrój ma akcentować dużą przestrzeń. Niezwykle ważne są również kolory: odcienie bieli, szarości i czerni. Dzięki zastosowaniu jasnych barw można optycznie powiększyć pomieszczenie, a ceglane wykończenie, daje możliwość wprowadzenia przytulnego elementu. Jeśli chodzi o meble to podstawową zasadą w aranżacji wnętrz jest minimalizm. Meble i przedmioty wykorzystywane w tego typu stylizacjach cechuje prostota, oryginalność, stonowany kolor. Warto nadmienić, że wskazany jest eklektyzm w łączeniu elementów tradycyjnych z nowoczesnymi. Najnowszym trendem jest gromadzenie mebli, pozornie do siebie niepasujących, o odmiennych fakturach i wyglądzie. Styl industrialny najsilniej kojarzy się z betonem, drewnem, stalą i szkłem. I to właśnie z tych materiałów najczęściej powstają meble industrialne. Bardzo często wykorzystywanym motywem jest postarzany metal, a także bardzo dobrej jakości drewno. Stal i drewno we wnętrzach industrialnych tworzą zgrany duet. Minimalistyczne, proste w formie stoły i stoliki kawowe to idealny mebel do wnętrz industrialnych. Meble takie z całą pewnością spełnią oczekiwania tych, którzy cenią sobie indywidualizm i elegancką prostotę.
Podsumowując
Nowoczesne meble industrialne nadają się do wszystkich oryginalnych pomieszczeń, które chcemy urządzić w minimalistyczny sposób. Z całą pewnością wprowadzają do wnętrz ład i harmonię. W meblach industrialnych dominują wyszukane i ekskluzywne rozwiązania, które mają zaskakiwać. Najważniejszą ich cechą jest prostota i funkcjonalność. Główną rolę w stylu industrialnym gra przestrzeń i światło – meble stanowią tylko dodatek, który nie powinien zaburzać harmonii wystroju.
Jakie meble są najlepsze.