Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą musi udokumentować sprzedaż każdej usługi czy towaru. Ci przedsiębiorcy, który określili się jako VAT-owcy wystawiają faktury, natomiast pozostali, którzy nie zdecydowali się na płacenie podatku VAT, wystawiają rachunki.

Data dodania: 2017-12-16

Wyświetleń: 2191

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak poprawnie wystawić fakturę?

Każda osoba, która prowadzi firmę musi zmierzyć się z wyzwaniem, które polega na wystawianiu faktur. Oczywiście zajmuje to trochę czasu, jednak należy skupić się na tym, aby faktury wystawiać poprawnie, tak aby potem nie narazić się z tego tytułu na żadne konsekwencje. Posługiwać można się specjalnymi programami do wystawiania faktur, które dostępne są w sieci internetowej. Wtedy istnieje duża szansa na to, iż faktury będą wystawione profesjonalne i nie będą miały żadnych uchybień. Na właścicielu firmy ciąży oczywiście obowiązek podatkowy, a więc wystawianie faktur VAT jest nieuniknione. Nie każdy posiada jednak na ten temat odpowiednią wiedzę, dlatego warto ją poszerzyć, ponieważ dzięki temu firmą można zarządzać poprawnie.

Różnice pomiędzy fakturami a rachunkami

Faktura VAT a rachunek to dwie zupełnie różne kwestie. Przede wszystkim oba elementy charakteryzują się tym, że dokumentując sprzedaż swoich towarów lub usług posługuje się jedynie fakturami lub rachunkami. Faktury wystawiane są przez właścicieli, którzy rozliczają się z VAT, a rachunki przez osoby, które z tego zrezygnowały. Na tym polega główna różnica pomiędzy tymi elementami, dlatego warto dobrać dla siebie najlepsze rozliczenia rozsądnie, po rozmowach ze specjalistami.

Faktury VAT - obowiązujące terminy

Każda osoba wystawiająca faktury VAT ma obowiązek wystawić je do 15. dnia każdego miesiąca po miesiącu, w którym towary oraz usługi zostały sprzedane. Nie można przekraczać takich terminów, za co grożą zainteresowanym naprawdę surowe kary. Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, które pozwalają na odstępstwa od reguł. Mowa tutaj o usługach budowlanych, ponieważ przedsiębiorcy budowlani mają aż 30 dni na wystawienie takich faktur, a więc w ich przypadku nie trzeba się spieszyć, aby uniknąć problemów. Ważne jest jednak to, aby pilnować terminów, dzięki czemu wszelkie kwestie formalne zostaną załatwione poprawnie, bez zbędnej zwłoki.

Co musi znaleźć się na fakturze?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, co musi konkretnie znaleźć się na fakturze. Przede wszystkim należy tutaj wymienić datę wystawienia faktury, numer podatnika, numer nabywcy, konkretną datę wykonania danej usługi, szczegóły transakcji, ilość sprzedanego towaru oraz jego cenę, wartość netto sprzedawanego towaru, upusty oraz zniżki, stawkę podatkową. Bez takich elementów faktura jest nieważna, na całe szczęście program do fakturowania obejmuje wszystkie te elementy, dlatego wszystkie najważniejsze pola wystarczy dokładnie wypełnić, a ma się wtedy całkowitą pewność tego, że wykonało się swoją pracę w stu procentach poprawnie. 

Program do wystawiania faktur - zalety

W dzisiejszych czasach program do wystawiania faktur upraszcza życie wielu przedsiębiorcom. Dzięki takim programom można rozliczać się z faktur metodą online, co nie zajmuje zainteresowanym zbyt dużo czasu, który można dzięki temu przeznaczyć na prowadzenie firmy na zewnątrz. Programów do fakturowania jest jednak naprawdę wiele, lecz dzięki opiniom innych użytkowników będzie można przekonać się, które konkretnie z nich są najchętniej polecane, a potem można wykorzystać go na własnym przykładzie. Wystarczy wprowadzić do takiego programu niezbędne dane, a po krótkim czasie faktura zostanie wygenerowana i będzie można się z niej rozliczyć. Zdecydowana większość takich faktur posiada w swoim asortymencie bazę klientów, co znacznie usprawnia pracę przedsiębiorców, dlatego też z programów można korzystać nie tylko w sposób profesjonalny, ale też bardzo ekspresowy. Dzięki takim programom nie trzeba obawiać się również kontroli z Urzędu Skarbowego, gdyż wszystkie niezbędne rozliczenia będą znajdowały się w komputerze i będzie można oddać je do wglądu podczas kontroli.

Korekta faktury

W niektórych przypadkach fakturę VAT powinno się skorygować. Skorygować fakturę powinno się zwłaszcza wtedy, gdy sprzedany towar został zwrócony do sprzedawcy, ale też wtedy gdy zwrócone zostaną wszelkie zaliczki oraz przedpłaty. Korygowanie następuje również po zmianie ceny towaru sprzedawanego względem uwzględnionej wcześniej ceny w fakturze pierwotnej. 

Licencja: Creative Commons