Niezwykłe właściwości baniek mydlanych wprawiają w zachwyt zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stanowią nie tylko dziecięcą zabawkę, ale też narzędzie wykorzysytywane przez animatorów kultury, edukatorów, a nawet teatralnych artystów. Przyjrzyjcie się razem z nami wielu obliczom mydlanego świata.

Data dodania: 2017-10-18

Wyświetleń: 741

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezwykłe bańki mydlane, czyli sposób na dziecięcą nudę (i nie tylko)

POTENCJAŁ DLA WYOBRAŹNI

Wybór zabawek dla dzieci w dzisiejszych czasach jest ogromny. To już coraz częściej nie tylko tradycyjne zabawki, ale interaktywne urządzenia, zaskakujące ilością rozmaitych funkcji i technologii.

Niestety, bardzo często w chwili „odkrycia” przez dzieci tabletów, konsoli i komputerów, tradycyjne zabawki idą w przysłowiowy „kąt”, żeby ustąpić miejsca grom i wirtualnej zabawie, a oderwania ich od ekranów często graniczy z cudem.

Oczywiście nie można w tej kwestii generalizować. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, a najbardziej od naszego podejścia w wychowaniu dziecka. Gry komputerowe również przecież mogą stanowić pożyteczną i mądrą rozrywkę, oczywiście wtedy gdy dziecko korzysta z nich z umiarem. Nie są to jednak z pewnością zabawki, które aktywizują dzieci do wysiłki fizycznego i ruchu na świeżym powietrzu, tak przecież ważnego w tym wieku.

Fakt pozostaje faktem, że tradycyjnym zabawkom coraz trudniej wygrać w nierównej walce z wirtualną rozrywką. Jest to tym bardziej niepokojące, że zabawki wspierają i rozwijają u dzieci takie cechy, jak praca zespołowa, towarzyskość, czy kreatywność co nie zawsze ma miejsce w przypadku różnego rodzaju gier.

Do wciągającej i kreatywnej zabawy nie zawsze potrzebna jest duża ilość bodźców i wrażeń. Często proste zabawki „wciągają” bardziej niż te wyposażone w różne nowoczesne funkcje. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste. Stanowią one wyzwanie dla dziecięcej wyobraźni, a przez to zapewniają rozrywkę w praktyce zupełnie nieograniczoną, będącą potencjałem dla wyobraźni. 

DUŻE BAŃKI MYDLANE – ALTERNATYWA DLA ELEKTRONIKI

Puszczanie baniek mydlanych dla wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem – beztroskim, wolnym od problemów czasem, który bezpowrotnie przeminął.

Bańki mydlane stanowiły w nim jedną z głównych zabawek – zachwycającą feerią barw i niezwykłymi kształtami, które można było obserwować w nieskończoność, a także próbować je uchwycić. To jednak z tych zabawek, które wciągają bez reszty i nie są skomplikowane. W tym właśnie tkwi ich fenomen.

W ostatnim czasie bańki mydlane stają się znowu coraz bardziej popularne. I tak jak kiedyś zapas magicznego płynu szybko się wyczerpywał i trudno było zastąpić go robionym na własną rękę, teraz bez problemu możemy zaopatrzyć się w jego większe ilości, zapewniając tym samym dzieciom zabawę na długie godziny.

Poza samym płynem do dużych baniek mydlanych, w takich sklepach jak np. tuban.pl, z łatwością kupimy również różnego rodzaju obręcze, sznurki oraz inne akcesoria, które jeszcze bardziej urozmaicą zabawę z bańkami mydlanymi. Z ich pomocą wyczarujemy niezwykłe kształty, takie jak m.in. chmury baniek, czy też duże bańki mydlane różnych kształtach.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że mogą one z powodzeniem konkurować z elektronicznymi gadżetami i świetne sprawdzają się do zabaw w plenerze, dodatkowo aktywizując dzieci do wysiłku fizycznego.

MAGICZNY PŁYN DO BANIEK

Sekret baniek mydlanych tkwi oczywiście w płynie do nich i jego recepturze. Producenci pilnie strzegą swoich „przepisów”, które zapewniają bańkom ogromne rozmiary i tęczowe, nasycone kolory.

Kiedyś był on często zastępowany płynem wytwarzanym w domowych warunkach, pozbawionym jednak tak silnych właściwości „bańkotwórczych”. Dziś mamy dostęp do wielu rodzajów płynu do baniek, bezpiecznego dla dzieci i gwarantującego ich ogromne rozmiary, a tym samym wspaniałą rozrywkę.

NIE TYLKO ZABAWA

Bańki mydlane są również świetnym sposobem na uświetnienie różnego rodzaju wydarzeń, jak np. warsztaty z dziećmi na świeżym powietrzu, a nawet wesela i ważne wydarzenia rodzinne.

Za ich pomocą możemy zastąpić tradycyjne ślubne rekwizyty, jak np. ryż, którym rzuca się w nowożeńców po wyjściu z kościoła i wyróżnić się niezwykłą, „mydlaną” oprawą, która wprawi każdego z gości w zachwyt.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ich pokaz – połączony z innymi artystycznymi elementami – uświetnił również późniejszą część tego niezwykłego w życiu każdego człowieka, dnia. Jest to z pewnością oryginalny sposób na unowocześnienie dawnej i ważnej tradycji, która nabiera coraz większej popularności.

Bańki mydlane sprawdzają się również doskonale na różnego rodzaju imprezach plenerowych: festynach, koncertach i innych wydarzeniach, gdzie ich profesjonalne pokazy robią prawdziwą furorę, przyciągając nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

MYDLANE PRZEDSTAWIENIA

Jeśli już mowa o pokazach z bańkami mydlanymi w roli głównej to warto wspomnieć o niezwykłym teatralnym gatunku, którego stały się centralną częścią i który zachwycił miliony ludzi na całym świecie.

Teatry baniek mydlanych, bo to o nich mowa, stanowią zachwycający mariaż teatralnej sztuki z pokazami puszczania baniek wyniesionymi do rangi prawdziwych wizualnych arcydzieł, które zapierają dech w piersiach widzów.

Odbywające się często na scenach dużych teatrów przedstawienia, imponują jedynym w swoim rodzaju połączeniem gry aktorskiej, muzyki, niezwykłych efektów świetlnych, pantomimy, a czasem również takich elementów tanecznych, jak balet, z widowiskowością baniek mydlanych, które stanowią ich integralna część. Z roku na rok teatry te stają się coraz popularniejsze w Polsce, zarówno jako teatry uliczne, jak i sceniczne, odwiedzające różne miasta.

W pełni pokazują one potencjał artystyczny tkwiący w tak niepozornej, zdawałoby się, dziecięcej zabawce, jak bańki mydlane. Jeden z wielu potencjałów.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena