Winda w domu jednorodzinnym, to urządzenie które pewnością ułatwi życie zarówno osobie niepełnosprawnej, jak i pozostałym mieszkańcom domu. 

Data dodania: 2017-08-25

Wyświetleń: 1487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Winda w domu jednorodzinnym – rodzaje

Jednak istnieje kilka rodzai urządzeń, pokonujących bariery architektoniczne. Są to między innymi schodołazy, platformy schodowe czy też krzesełka, Różnią się między sobą ceną, ale nie tylko. Czym się cechuje każda z tych wind?

Zacznijmy od krzesełek schodowych. Jest to bardzo praktyczne urządzenie na stałe mocowane do schodów zdecydowanym plusem jest to, że nie zajmuje wiele miejsca, więc pozostali mieszkańcy domu mogą dalej swobodnie korzystać ze schodów. Krzesełka przyschodowe dzielą się na dwa rodzaje – krzesełka na torze prostoliniowym oraz na torze krzywoliniowym. Jeżeli w domu nie ma prostych schodów, tylko – na przykład – kręcone, musimy zamontować krzesełko na torze krzywoliniowym, które jest niestety droższe. Nie można go także później sprzedać ponownie, ponieważ produkowane jest typowo pod dane schody. Jeżeli jednak posiadamy schody proste, dwu-poziomowe,prawdopodobnie tańszym rozwiązaniem będzie instalacja dwóch krzesełek przyschodowych na torze prostym, niż jednego na torze krzywoliniowym. Tym bardziej, że krzesełka na torze prostym dostępne są już na rynku polskim w wersji używanej – warto zwrócić na nie uwagę. Przede wszystkim są o wiele tańsze od nowych, a jako że tego rodzaju urządzenia produkowane są z myślą o tym by były solidne i trwałe, nie trzeba się obawiać, że krzesełko zaraz się zepsuje.

Kolejnym rodzajem windy schodowej będzie platforma schodowa. Jest to kolejne urządzenie, które montuje się na stale do schodów. Jest o tyle praktyczniejsze od omówionych wyżej krzesełek, że może z nich korzystać całkowicie samodzielnie osoba poruszająca się tylko na wózku inwalidzkim. Jednak jest też to rozwiązanie droższe, poza tym platforma schodowa zajmuje więcej miejsca na schodach. Schody także muszą spełniać pewne wymagania konstrukcyjne – przede wszystkim muszą być proste, i muszą mieć też odpowiednią szerokość.
 

Jednym z ciekawszych urządzeń, dla osób niepełnosprawnych jest schodołaz. Schodołaz nie jest urządzeniem na stałe mocowanym do schodów, a osoba niepełnosprawna nie może korzystać z niego samodzielnie, tylko z pomocą drugiej osoby. Jednak plusem jest to że jest to urządzenie mobilne, więc jeżeli w jednym domu schody są w rożnych miejscach i jeszcze na zewnątrz to schodołaz będzie dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo transporterem takim jak schodołaz można zabrać osobę niepełnosprawną na spacer czy na zakupy i w miejscach, gdzie do pokonania są schody, po prostu skorzystać z urządzenia.

Jak widać transportery dla osób niepełnosprawnych, przeznaczone między innymi do domów jednorodzinnych (ale także bloków lub miejsc publicznych), mogą znacznie ułatwić życie, zarówno osobom, które potrzebują korzystać z tego rodzaju urządzeń, jak i osobom pomagającym. Do transporterów – zarówno nowych jak i używanych, można uzyskać dofinansowanie – warto się tym zainteresować.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena