Procesy technologiczne, dzięki którym uzyskuje się konkretne efekty, dla wielu z nas są czarną magią. 

Data dodania: 2017-08-09

Wyświetleń: 619

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korzystamy jednak z wielu takich rozwiązań, więc warto czasem wiedzieć, jak powstały rzeczy, których używamy każdego dnia.

Wszelkiego rodzaju konstrukcje metalowe, silniki w naszych odkurzaczach czy pralkach, zostały przez kogoś wymyślone, a my miewamy problem z obsłużeniem intuicyjnego programu. Trzeba to zmienić! Aby nie być gołosłownym, porozmawiamy dzisiaj o frezach walcowo-czołowych.

Czym są frezarki?

Na samym początku trzeba sobie wyjaśnić, czym w ogóle takie efekty się uzyskuje. Służą do tego frezarki, czyli urządzenia, które w dużym uproszczeniu wykorzystuje się do przycinania, formowania oraz żłobienia. Wyróżniamy wiele ich rodzai, na których omówieniu skupimy się następnym razem.

Czym są frezy walcowo czołowe?

Efekty, które można uzyskać przy pomocy wcześniej wspomnianego urządzenia, mają swoje nazwy. Nie ma w tym nic odkrywczego, ale dla laika, ta wiadomość będzie na pewno pomocna. Frezy walcowo czołowe pozwalają uzyskać kąt dziewięćdziesięciu stopni, co jeszcze w szkole oznaczało się jako prosty. Jego wykonanie nie jest jednak aż tak proste, ponieważ wymaga skorzystania z dwóch metod. Wpierw korzysta się z technik frezowania walcowego, a dopiero potem czołowego. Co jednak ważne, do obu z tych procesów wykorzystuje się ten sam frez. Uzyskanie więc takiego efektu wiąże się wyłącznie z umiejętnościami osoby, która je wykonuje.

Polecane narzędzia

Nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Do małych powierzchni poleca się CoroMill 490, który idealnie sprawdza się podczas frezowania lekkiego oraz dokładnego. Frez CoroMill 390 jest już bardziej uniwersalny i nadaje się nie tylko do tego zadania. Oprócz frezowania walcowo-czołowego, wykorzystuje się go do wywiercania otworów.

Alternatywne rozwiązania

Do wcześniej wspomnianego procesu technologicznego, można wykorzystywać również frezy palcowe, a także te o wydłużonej powierzchni skrawającej, które idealnie nadadzą się do dużych powierzchni. Oczywiście to nie jedyne metody, ale te, których proces technologiczne jest najbardziej ekonomiczny. Nikomu przecież nie zależy na tym, aby pieniądze inwestować w coś, co i tak będzie przynosić straty.

Reasumując, frezy walcowo czołowe wykorzystuje się do uzyskiwania wielu efektów, w tym najpopularniejszy jest ten związany z kątem prostym. Warto przy tym wiedzieć, że mimo że tak powszechny, należy od do najtrudniejszych do uzyskania. Potrzeba do niego ogromnej precyzji oraz doświadczenia.

Licencja: Creative Commons