Trawa pampasowa -urokliwy chwast?
Wprawdzie dla prawdziwego miłośnika roślin termin „chwast” traktowany jest z przymrużeniem oka, ponieważ nawet przypadkowe rośliny pojawiające się w zaprojektowanym przez architekta krajobrazu ogrodzie stanowią ważny element kompozycji. Nie sposób jednak przejść obojętnie wobec perzu i innych agresywnych roślin jednoliściennych, które tłumią naturalny rozwój nasadzeń znajdujących się w ogrodzie. Są jednak trawy, które stanowią ważne uzupełnienie ogrodowego krajobrazu. Trawa pampasowa jest jednym z gatunków, które coraz częściej spotkać można nie tylko w profesjonalnych ogrodach botanicznych, ale także w niewielkich, przydomowych ogródkach. Skąd taka popularność trawy pampasowej wśród miłośników ogrodów?
Trawami w języku ogrodniczym nazywa się przedstawicieli rodziny traw (Poaceae), turzycowatych (Cyperaceae) i sitowatych (Juncaceae). Te trzy rodziny botaniczne obejmują łącznie około 13000 gatunków! W ujęciu botanicznym tylko przedstawiciele rodziny Poaceae są prawdziwymi trawami. Oczywiście dla wielu miłośników roślin takie kategoryzowanie jest nie tylko trudne, ale także nie uzasadnione, ponieważ wszystkie wymienione rodziny, zarówno optycznie, jaki i biologicznie wykazują szereg cech wspólnych, dlatego w praktyce ogrodniczej wszystkie określa się mianem traw.
Rodzina traw obejmuje około 9000 gatunków, które spotkać można w zasadzie na całej kuli ziemskiej, w niektórych rejonach trawy tworzą bardzo rozległe formacje, takie jak stepy i sawanny. Trawy o walorach ozdobnych stanowią zaledwie niewielki fragment rodziny, ponieważ wiele gatunków traw wykorzystywanych jest przede wszystkim jako rośliny użytkowe. Wszystkie gatunki polskich zbóż (żyto, pszenica, owies, jęczmień), trawy łąkowe i pastwiskowe, kukurydza, trzcina cukrowa, a także coraz częściej spotykane w ogrodach bambusy tworzą wielką rodzinę Poaceae.
Typową cechą rozpoznawczą wszystkich traw są okrągłe, puste w środku źdźbła podzielone węzłami. U podstawy źdźbła lub na samym źdźble wyrastają liście. Kwiaty najczęściej występują w szczytowych, wiechowatych, rozpierzchłych kwiatostanach lub wąskich kłosach.
Trawa pampasowa zaliczana jest do najbardziej efektownych i wyjątkowo reprezentacyjnych gatunków traw. Przeczytaj także nasze pozostałe artykułu, z których dowiesz się między innymi w jaki sposób wkomponować trawę pampasową w dotychczasowy układ roślinny?
Źródła:
1. Frey L. (2000). Trawy niezwyciężone (wybrane zagadnienia z historii, taksonomii i biologii Poaceae). Łąkarstwo w Polsce, 3, 9–20.
2. Mizianty M. (1995). Trawy – grupa roślin, która odniosła ewolucyjny sukces. Wiadomości Botaniczne, 39 (1–2), 59–70.