Chińska medycyna uznaje zarówno emocje jak i klimat i sposób życia za podstawowe żródła chorobotwórczego stresu.

Data dodania: 2008-10-16

Wyświetleń: 12015

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nagłe zmiany pogody, lub długotrwałe oddziaływanie wiatru, gorąca, wilgoci, suszy i zimna zmniejszają siły obronne ciała. Intensywne trwałe , lub tłumione reakcje emocjonalne, takie jak złość, zadowolenie, zagłębianie się w myślach, smutek i strach mogą spowodować przerwanie przepływu krwi i czi.


Przeciążenie organizmu pracą, nieustanne pobudzenie zmysłów, długie okresy siedzenia, leżenia lub stania-wszystko to prowadzi do utraty czi i uszkadza krew. Zbytnie folgowanie, lub zaniedbywanie potrzeb dietetycznych i seksualnych prowadzi do wyczerpania Życiowej Esencji.

PIĘĆ KLIMATÓW

Pięć klimatów jest odpowiednikiem cyklu pór roku. Jeżeli dana osoba przejawia cechy podobne do określonych cech klimatycznych, medycyna chińska definiuje ją jako posiadającą właśnie taki klimat wewnętrzny. Np. zimno powoduje kurczenie, skurczone naczynia krwionośne utrudniają krążenie, co ochładza ciało i wytwarza zapotrzebowanie na ciepło. Stan osoby ,która wykazuje objawy podobne do tych powodowanych zimnem, chińska medycyna określa jako zimno bez względu na panujące warunki atmosferyczne-niepomyślny klimat wewnętrzny niekoniecznie od nich zależy. Mieszkaniec Antarktydy może znajdować się w stanie wilgoci nawet w suchym powietrzu lub w stanie ciepła w środku mrożnej zimy. Dominacja określonej "pogody" w organizmie może stać się przyczyną chorobotwórczego stresu, żródłem i ,rezultatem jednocześnie, korzeniem i owocem nierównowagi. Na rodzaj choroby wpływa jednocześnie wiele czynników z których jeden przeważa.


WIATR

Naturą wiatru jest nieokiełzany i nieprzewidywalny ruch, który zmienia położenie i kierunek wszystkiego co napotka. Wiosna okres nagłych i gwałtownych zmian nazywana jest porą wiatru, która wraz ze swoim klimatem odpowiada za przemijanie Drewna (pięć żywiołów.) Ze wszystkich żywiołów mogących wprowadzić dysharmonię Wiatr jest uważany za najbardziej złośliwy. Pod pojęciem WIATR rozumiemy nie tylko ruch powietrza, ale także kapryśny i złowróżbny charakter tego żywiołu. Wiatr chłoszcze, miota,napiera, pędzi, siecze, smaga, zapiera dech itd. Gwałtowne porywy wiatru,uginające korony drzew, dają wrażenie niestabilności i braku równowagi , wywołują strach. Wiatr przejmuje do szpiku kości, przenika przez szpary ,przenika przez szpary w drzwiach i oknach Wywołuje przeciąg ,który może naruszyć powierzchniowe wewnętrzne krążenie. Działanie wiatru w organizmie objawia się zawrotami głowy, brakiem koordynacji, symptomy przemieszczają się z jednej części ciała do drugiej,ujawniając się nagle i znikając bez wyrażnej przyczyny. Zewnętrzny atak wiatru wywołuje swędzenie, wrażliwość skóry i mięśni, wrzody, czyraki i trądzik, a także zwykłe przeziębienie i grypę(zawroty głowy, bóle stawów , mięśni. Choroby wewnętrznego Wiatru charakteryzują się zmiennymi nastrojami , zawrotami i bólami głowy, napadami dreszczy, atakami serca, gorączka pobudza czi Wątroby i powoduje niedobór krwi. Ponieważ wiatr ma zdolność
przenikania przez bariery ochronne ciała, toruje drogę innym szkodliwym klimatom-Wilgoci,Suszy, Zimnu i Gorącu.


Gorąco
Gorąco zwiększa aktywność metaboliczną , rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza krążenie krwi. Gorąco ma tendencje do unoszenia się w kierunku powierzchni. Gorąco i zdominowane przez nie lato odpowiadają Przemianie Ognia. Nadmiar gorąca wywołuje stany zapalne, zaczerwienienie ,obrzęki, i ból, przyspieszony puls i gorączkę Nadmiar gorąca w organizmie niekoniecznie trzeba potwierdzać podwyższoną temperaturą. Stan gorąca często przejawia się pragnieniem,suchością , zatwardzeniem, trudnościami w oddawaniu moczu, pobudzeniem, oraz niechęcią do napojów i klimatu. Pocenie się spowodowane zwiększonym metabolizmem, oznacza uwalnianie i wydalanie przez skórę Gorąca.
Zaczerwienienie twarzy szyi i oczu sygnalizuje wzrastający poziom Gorąca zazwyczaj spowodowany intensywnymi przeżyciami emocjonalnymi, takimi jak złość szczęście, czy zakłopotanie( ktoś poczerwieniał z zażenowania) ,(twarz purpurowa z wściekłości itp.) Niektóre witaminy z grupy B, hormony tarczycy ,cukier, kawa, adrenalina. ostre potrawy, alkohol i amfetamina wzmacniają Gorąco i objawy towarzyszące.WILGOTNOŚĆ
Naturą wilgotności jest przesiąkanie i gromadzenie. Wilgotność charakteryzuje się obfitym wytwarzaniem płynów i wydzielin. Jej nadmiar powoduje obrzęki i poczucie przepełnienia i ciężkości, wolniejsze krążenie. Póżne lato jest przesycone wilgocią , lub Wilgotnością i odpowiada powolnej i parnej Przemianie Ziemi . W tym okresie względnego bezruchu powietrze jest duszne i ciężkie, a woda stojąca. Uczucie rozleniwienia ,apatia,znudzenie lub odrętwienie są dowodem Wilgotności, niezależnie od wilgotności powietrza. Zewnętrznie wilgorność objawia się tłustą cerą, lepkim potem,podskórnymi obrzękami i opuchlizną stawów. Wewnętrzną Wilgotność można rozpoznać po obecności flegmy, wydzielaniu śluzu , zatrzymaniu płynów, oraz obrzękach tułowia i kończyn. Ciężka głowa i członki tępe bóle, ospałość- to cechy wilgotności potęgowane spożywaniem produktów mlecznych, skrobiowych, kleistych i owoców o dużej zawartości wody, stosowaniem sterydów i pigułek antykoncepcyjnych. Wilgotności zazwyczaj towarzyszą Zimno, Gorąco i Wiatr. Wilgotność połączona z Zimnem hamuje krążenie, wywołuje awersje do zimna, sztywność ,bóle mięśni i stawó oraz zmęczenie. Wilgotność połączona z gorącem jest przyczyną czerwonych bolących opuchlizn, obfitego wydzelania ropy, pęcherzy przypominających opryszczkę lub półpasiec, oraz stanó zapalnych(np. zapalenie pęcherza moczowego, zółtaczka, zapalenie oskrzeli) Wszelkie krosty ropnie i wrzody zawierające ropę lub płyn surowiczy wskazują na Wilgotność lub Wilgotne Gorąco. Rozwój Wilgotnego gorąca wzmagają : cukier, alkohol, oraz tłuste i smażone potrawy. Wilgotność połączona z Wiatrem wywołuje pojawiającą się i znikającą opuchliznę (pokrzywka, powiększone węzły chłonne, gromadzenie się powietrza i płynu w żołądku lub jelitach), gęstą flegmę,swędzenie, wysięki z krost, wybroczyny , wrzody. W ostrych przypadkach Wiatr i Wilgotność atakują mózg i narządy zmysłów, powodując zaburzenia neurologiczne (np. zator, wylew krwi do mózgu) charakteryzujące się powolnością , brakiem koordynacji ruchów, zaburzeniami równowagi, zachwianiem jasności umysłu, niezbornością myśli.


SUCHOŚĆ
Suchość oznacza więdnięcie i zamieranie, utrata płynów, odwodnienie ,łamliwe włosy i paznokcie, popękana i pomarszczona skóra , podrażniona błona śluzowa i spojówki, suche stolce i zaparcia, brak potu i skompomocz- to objawy tego stanu. Suchość dominuje na jesieni porze odpowiadającej Przemianie Metalu. Suchość zewnętrzna występuje zazwyczaj w czasie gorącej lub wietrznej pogody. Suchość wewnętrzna pojawia się wtedy kiedy organizm na skutek działania rozmaitych czynników traci płyny ustrojowe, np z gorąca obfitego pocenia się, przedłużającej się biegunki, nadmiernego oddawania moczu i utraty krwi. Także gorące ostre potrawy, środki pobudzające i moczopędne ,leki antyhistaminowe i inne środki ściągające, które hamują wydzielanie płynów, wpływają na powstawanie suchości. Ta zaś staje się przyczyną podrażnień stanów zapalnych i Gorąca w niedostatecznie nawilżonych komórkach. W przypadkach osłabienia i awitaminozy, utratą krwi i płynów niewątpliwie doprowadzi do Suchości. Suchość wywołana niedoborem krwi lub wilgoci może wytworzyć wewnętrzny wiatr objawiający się zawrotami głowy, oraz zaburzeniami wzroku i słuchu ( np. w przypadku anemii).ZIMNO

Zimno ochładza organizm i spowalnia przebiegające procesy: metabolizm i krążenie krwi. Zimno dominuje zimą i tak jak ona odpowiada przemianie Wody. Kiedy zimno atakuje powierzchnię ciała ,skóra i mięśnie kurczą się, czemu towarzyszą dreszcze i gęsia skórka. Jeśli ciało mobilizuje do obrony energię jang, by odeprzeć intruza, pojawia się również gorączka. Taką obronną odpowiedż organizm daje każdemu ze Szkodliwych klimatów, które zazwyczaj występują w rozmaitych kombinacjach. Zimno wewnętrzne wzrasta wtedy, kiedy komórkom brakuje ciepła metabolicznego jang. Taki stan może być rezultatem np. spożywania pokarmów ,płynów ,lub lekarstw uważanych za zimne. To co zostało zamrożone, a poprzez to ochłodzone (przykładowo jedzenie ) posiada zimna naturę .Przedłużający się stres, choroby, niewłaściwe odżywianie, długotrwałe przebywanie w chłodzie , lub przyjmowanie zimnych pokarmów, prowadzą do zużycia jang. Jedzenie przechowywane w lodówce lub surowe i chłodne napoje są zimne. Zwłaszcza lody i drinki z kostkami lodu niszczą energię jang. Antybiotyki i aspiryna mają zimną naturę, ponieważ przeciwdziałają stanom zapalnym i gorączce. Leki przeciw nadkwasocie także uznawane są za Zimne. .Sprawne funkcjonowanie żołądka, trawienie i przetwarzanie pokarmów- zależy od mocy Ognia. Wszystkie zimne lekarstwa osłabiają i upośledzają procesy trawienne, rozpraszają bowiem Gorąco. Wielokrotne podawanie antybiotyków dzieciom upośledza ich wrażliwy i nie do końca rozwinięty układ trawienny, co staje się przyczyną rozmaitych dolegliwości w dzieciństwie i dorosłym życiu. Najczęściej osłabia system imunologiczny, co objawia się alergiami . Powstające w ten sposób niedobory i Oziębienie stanowią pożywkę dla takich chorób jak: astma, zapalenie jelita grubego ,artretyzm, egzema i grzybica. Niechęci do zimna towarzyszy pragnienie rozgrzania się, ciepłych pokarmów i płynów. Pojawia się uczucie znużenia i osłabienia. Spowolnione krążenie prowadzi do zastoju Krwi i Wilgoci, które przemieniają się w grudkowatą lepką substancję, czemu towarzyszy stałe napięcie i ból w określonych częściach ciała.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena