Każdy ogród, nawet profesjonalnie zaprojektowany,od czasu do czasu wymaga drobnego „odświeżenia”. Nowa aranżacja może powstać poprzez uzupełnienie poprzedniej kilku drobiazgów z galanterii ogrodowej. Istotne, by były one dopasowane do stylu domu – elewacji oraz wykończenia, gatunków zasadzonych roślin oraz, rzecz jasna, zgodne z gustem właścicieli.
Dobór odpowiednich dodatków to sztuka, której można nauczyć się z czasem – zyskując wprawę i wyczucie. Pierwszym krokiem może być dobór oryginalnych donic – łatwo z nimi eksperymentować, zmieniać ustawienie, konfiguracje, próbować różnych wariantów kolorystycznych. Rośliny w wybranych donicach można ustawić na brzegach tarasu, na schodach prowadzących do ogrodu, przy altanie, albo pośród innych roślin. Dodatkowo niektóre drobne doniczki można umieścić w zakątkach ogrodu – podwiesić na gałęziach większych drzew lub ułożyć wśród niższych krzewów. Ważne, aby różne elementy nie przeszkadzały sobie i użytkownikom ogrodu – konieczna jest równowaga między pięknem a funkcjonalnością.
Uniwersalnymi i pięknymi dodatkami są wyroby z ceramiki. Produkowane z wypalanej gliny pojemniki i wysokie, smukłe donice świetnie sprawdzą się w towarzystwie roślin wiszących – bluszczy, pelargonii, nasturcji. Ceramika doskonale komponuje się na tle z czerwonej cegły, granitu, drewna czy bazaltu. Można ustawić ją na tarasie lub w jego okolicy, a także w okolicach drzwi wejściowych do domu.
Wspaniałym i ekskluzywnym dodatkiem do przydomowej przestrzeni są rzeźby ogrodowe. Wyjątkowo dobrze będą prezentować się w dużych ogrodach z oczkiem wodnym. Rzeźby ogrodowe mogą także stać się elementem fontanny z betonu, kamienia lub brązu. Niezwykle ważny jest wtedy wybór i aranżacja miejsca, w którym ma stanąć rzeźba. Formy o jasnym kolorze najlepiej wyglądają na tle roślin o ciemnych liściach, a ciemne – wśród gatunków o jasnym ulistnieniu. Dobrze dobrane rzeźby ogrodowe pozbawi przestrzeń monotonii, nada wyrazistości i charakteru. Wybierając miejsce na figurę należy pamiętać by zachować równowagę konieczną do spokojnego wypoczynku. Należy zastanowić się, czy rzeźba ma być punktem centralnym ogrodu, czy jedną z wielu jego atrakcji.
Krok od rzeźby znajduje się kolejny pomysł na ekskluzywny dodatek do ekskluzywnego wystroju ogrodu – fontanna. Możemy dobrać większą, z rzeźbionymi elementami, ale doskonale wygląda także niewielkie źródełko, z którego woda strumieniem spływa po powierzchni głazu. Fontanna w ogrodzie daje poczucie spokoju i wyciszenia, odpowiednio dobrana może stać się także centralnym punktem wytwornego ogrodu.
Przy doborze małej architektury i innych elementów dekoracyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na pięć cech: sposób wykonania, materiał, dopasowanie elementu do całości stylu zastosowanego w ogrodzie, łatwość montażu oraz stosunek ceny do jakości. Aranżacja przestrzeni może okazać się prawdziwie przyjemnym i angażującym zajęciem, zwłaszcza dla estetów i pasjonatów piękna.