Czym różni się drabina domowa od przemysłowej? Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Odpwowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-06-05

Wyświetleń: 811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Drabina, jak się z nią obchodzić?

Drabina to konstrukcja znana człowiekowi od setek lat. Jest wykorzystywana do różnego rodzaju prac, na stosunkowo niedużych wysokościach. Jaką najlepiej wybrać i jak bezpiecznie jej używać? O tym w dalszej części artykułu.

Drabina domowa a drabina przemysłowa
Jest to jeden z możliwych podziałów drabin. Kiedy mówimy o drabinie domowej, zazwyczaj mamy na myśli niedużą drabinę, która nadaje się idealnie do prostych prac domowych czy remontowych. Tego typu drabiny najczęściej wykonane są z drewna lub aluminium. Nie są zbyt wysoki, mają maksymalnie od 2 do 3 metrów. Taka wysokość pozwala na wykonanie większości prac w domu lub wkoło niego. Warto mieć ją w swojej piwnicy lub na strychu, ponieważ nie wiadomo kiedy może nam się przydać.
Drabina przemysłowa jest zazwyczaj dużo wyższa od drabiny domowej. Dzięki temu daje ona więcej możliwości. Należy jednak zachować większą ostrożność w momencie, kiedy z niej korzystamy. Zazwyczaj wykonana jest z aluminium, żeby nie była zbyt ciężka podczas przenoszenia. Najczęściej stosuje się ja w różnego rodzaju magazynach oraz na budowie. Tego typu drabiny, są mocniejsze i bardziej wytrzymałe od drabin spotykanych w domach.

Bezpieczna praca na drabinie
Wykonując pracę na drabinie, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, dzięki którym nic nie powinno nam się stać. Każda praca na wysokości wiąże się bowiem z jakimś ryzykiem, chodzi jednak o to, by zachować możliwie jak największe środki ostrożności. Zanim więc zaczniemy korzystać z drabiny powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Przed użyciem drabiny, powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie stopnie są na swoim miejscu i nie są uszkodzone.
  2. W drugiej kolejności należy sprawdzić, czy stopnie nie są brudne lub mokre. Jeżeli tak jest, nie powinniśmy wchodzić na drabinę, ponieważ możemy się poślizgnąć.
  3. Nie powinniśmy się wychylać, zbyt mocno w jedną lub drugą stronę będąc na drabinie, możemy wtedy sprawić, że konstrukcja się przewróci.
  4. Jeżeli nasza drabina wykonana jest z drewna, nie powinniśmy konserwować jej za pomocą emalii. Stopnie mogą stać się wtedy śliskie, a tym samym niebezpieczne.
  5. Należy zadbać o to, by drabina stała na równym i stosunkowo twardym podłożu.
  6. Nigdy nie powinniśmy stawać na ostatnim stopniu drabiny.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena