Mieszalniki to urządzenia, które możemy spotkać w wielu fabrykach. Jak sama nazwa wskazuje, służą do mieszania różnych substancji, głównie w stanie ciekłym. Wykorzystuje się je do tego, żeby otrzymać roztwór jednorodny o odpowiednich właściwościach, takich jak stężenie czy gęstość. Najczęściej spotkać je można w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej i budowlanej.
Mieszalniki wykorzystuje się tez do intensyfikacji wybranych procesów chemiczno-fizycznych. Zalicza się do nich m.in. przyspieszanie reakcji, wymianę ciepła czy też zmianę masy. Mieszarki zastępują pracę i wysiłek wielu osób. Są przy tym maszynami o stosunkowo niedużym poborze mocy. Dzięki temu produkowane na nich produkty mogą być tańsze dla finalnego odbiorcy.
Rodzaje mieszalników
Jednym z podziałów, na jaki możemy wykorzystać do omówienia tych urządzeń, jest podział na typ cyrkulacji cieczy. Dzielimy je na:
- mieszalniki wytwarzające promieniowy przepływ cieczy – mają turbinę złożoną z prostych łopatek
- mieszalniki wytwarzające okrężny przepływ cieczy – ich łopatki mieszające mają kształt kotwicy
- mieszalniki wytwarzające okrężny przepływ cieczy – wyposażone w mieszadła wstęgowe, ślimakowe lub śmigłowe.
Innym często stosowanym podziałem, jeżeli chodzi o maszyny mieszające, jest ten ze względu na szybkość ich pracy. Wyróżnić możemy więc mieszalniki wolnoobrotowe oraz mieszalniki szybkoobrotowe.
Budowa mieszalnika
Mieszalniki zbudowane są głównie ze stali kwasoodpornej oraz tytanu. Jest to zrozumiałe, ponieważ niektóre ciecze mogą silnie reagować z niektórymi tworzywami, ważne jest więc, by były one odporne na czynniki chemiczne i nie wchodziły z nimi w reakcje. Muszą być też oczywiście odporne na działanie korozji. Oprócz wysokiej jakości stali, z której wykonane są zbiorniki mieszalników i ich elementy mieszające, wyposażone są one również w tzw. płaszcze grzewcze lub chłodzące.
Wykorzystanie
Tak jak zostało wspomniane to już na początku, wykorzystuje się je w wielu różnych branżach m.in.:
- spożywczej – do mieszania napojów, sosów, nabiału itp.
- kosmetycznej – do mieszania kremów, preparatów, szamponów itp.
- farmaceutycznej – do mieszania syropów i leków
To oczywiście tylko niektóre z branż i zastosowań, do jakich można wykorzystać mieszalniki. Są one wykorzystywane również na wielu budowach.