Kiedy idzie wiosna mamy ochotę coraz więcej przebywać na dworze, spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów może być ogródek warzywny i uprawiać w nim pyszne, zdrowe owoce i warzywa. Jest to nie tylko dobre hobby na świeżym powietrzu, ale także przynosi nam korzyści w postaci wyhodowanych własnoręcznie bomb witaminowych.

Data dodania: 2017-05-11

Wyświetleń: 723

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy decyzja o założeniu przydomowego ogródka zostanie podjęta, przychodzi nam się zmierzyć z pytaniem – co chcemy zasadzić? Wybór jest ogromny, ale wiadomo, że nie wszystko się zmieści. Zazwyczaj każdy wybiera zgodnie ze sobą. Poniżej przedstawionych zostało jednak kilka uniwersalnych propozycji, które będą świetnym pomysłem na zapełnienie przydomowego ogródka.

Rzodkiew

Popularna do kanapek i sałatek, można ją również jeść samą i wtedy także smakuje świetnie! Rzodkiewka jest bardzo nisko kaloryczna i bogata w witaminy: C, B6 oraz K. Powinna być posiana wczesną wiosną bądź jesienią, ze względu na długość dnia. Za długi dzień powoduje, że rzodkiewka wypuszcza kwiaty i wtedy raczej nie ma opcji, aby jej korzeń wciąż przyrastał. Nie powinno się jej również siać na głębokość większą niż 1 cm. Dzieje się tak, ponieważ na większej głębokości jej korzeń bardzo się zniekształca. Rzodkiewka wymaga częstego podlewania, nie zapominajmy o tym szczególnie jeśli na dworze jest ciepło i sucho.

Maliny

Pyszne, lubiane przez dorosłych i przez dzieci. Można je jeść zarówno same jak i do naleśników, deserów albo robić z nich sorbety lodowe. Doskonale sprawdzą się również jako przetwory. Maliny bogate są w witaminy: C, K, B6, A, E oraz K a także ryboflawinę, kwas foliowy i Niacynę czy Tiaminę. Nie brakuje im również minerałów, m.in. żelaza, magnezu, wapnia oraz potasu. Maliny to prawdziwe zdrowotne złoto! Pomogą przy leczeniu przeziębienia, grypy oraz anginy. Dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Posadzone powinny być w słonecznym miejscu, wtedy obficie obradzają w owoce. Termin sadzenia to późna jesień bądź wczesna wiosna. Gleba nie powinna być ani zbyt sucha ani za bardzo wilgotna a sadzonki należy zakopać w dołku o głębokości około 2 cm po czym podlać i mocno uklepać glebę wokół. Pęd podcinamy na wysokości około 10 cm.

Dynia

To niskokaloryczne warzywo stosować można do sałatek, purée, nie wspominając już o pysznej zupie dyniowej. Zalety dyni dla zdrowia? Posiada mnóstwo składników odżywczych, w tym: witaminy A i C, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz potas. Dynię sadzimy pod koniec maja, w takim terminie aby gleba miała już około 15°C. Przed wysadzaniem jej nasiona warto namoczyć w wodzie. Niezależnie od gleby, dynia będzie rosła dobrze o ile tylko posadzimy ją w dobrze nasłonecznionym miejscu i zadbamy o to by miała odpowiednią ilość wody.

Poziomki

Owoce, które nie tylko są rzadko spotykane, ale również niesamowicie drogie. Jeśli nie uśmiecha nam się płacić majątku za opakowanie poziomek albo szukać ich po całym mieście – nic prostszego. Zasiejmy je w przydomowym ogródku. Są pyszne, słodkie i doskonale nadają się do deserów, ale również nie lada przyjemność sprawi jedzenie ich samych. Poziomki są łatwe w uprawie, potrzebują słońca, regularnego podlewania i żyznej gleby. Sadzonki powinny być umiejscowione w odległości około 30 cm od siebie. Termin siania to luty i marzec.

Zasiane w ogródku warzywa i owoce nie tylko przyniosą nam sporo radości i satysfakcji, ale także będziemy mieli pewność, że zostały wyhodowane bez chemii. Kto nie chciałby jeść zdrowych, całkowicie naturalnych rzeczy? Przydomowy ogródek, do którego możemy zawsze wyjść po świeże warzywa to świetny pomysł na zagospodarowanie miejsca! 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena