Wiosna – coraz dłuższe dni, przyroda budząca się do życia, porządki w domu, głowie... i garderobie. Tak, wiosna to świetna okazja do przejrzenia zawartości szuflad i szaf oraz pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Te w dobrym stanie można oddać dla potrzebujących (w wielu miastach okresowo organizowana jest zbiórka odzieży), reszta powinna trafić na śmietnik.

Data dodania: 2017-03-21

Wyświetleń: 614

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wiosenne porządki w garderobie

Niezniszczone, a nawet nowe rzeczy (tak, w szafie zalegają nawet nigdy nienoszone ubrania!) można też sprzedać przez internet albo zabrać je na wymianki z siostrą, kuzynką, koleżankami albo zupełnie obcymi osobami.

Najważniejsze jest, by do porządków podejść racjonalnie. Pewnie wiele osób ma za sobą epizody nagłego pragnienia uporządkowania odzieży. Jednak z sentymentów prawie niczego nie wyrzucamy, w rezultacie miejsca na ubrania nie przybywa, podobnie jak bałaganu.

Reguły dotyczące przechowywania ubrań są bezlitosne. Jeżeli coś nie było ani raz zakładane przez ostatnie dwa lata – nie ma prawa dłużej zajmować miejsca w szafie. Można zachować dosłownie kilka pamiątkowych rzeczy, ale z pozostałymi bez sentymentu należy się rozstać. Pora też na zmierzenie się z faktem, że raczej nieprędko schudniemy do rozmiaru tej ślicznej sukienki, którą kupiłyśmy, bo nie było większych. Jeżeli waga do tej pory nie drgnęła, sukienka raczej nie będzie wystarczająco motywacją. Wszystkie za małe i za duże ubrania zostają eksmitowane, zniszczone wędrują na śmietnik. Ostrożnie z ubraniami sprzed wielu lat – moda vintage co jakiś czas powraca do starych trendów i wtedy można pluć sobie w brodę, że wyrzuciło się coś, co teraz jest hitem.

Po takiej rewolucji w szafie na pewno zrobi się luźniej. Aby zyskać jeszcze więcej miejsca, ubrania sezonowe można schować do próżniowych opakowań, a te – do pawlacza albo pod łóżko. Lepiej nie umieszczać ubrań w piwnicy czy garażu – nawet przy dobrej wentylacji panuje tam specyficzny zapach.

Jest i dobra wiadomość – gotówka ze sprzedaży starych ubrań i miejsce w szafie to doskonałe powody do uzupełnienia garderoby. Aby za kilka lat nie musieć znowu myśleć o porządkowaniu odzieży, najlepiej zainwestować w klasyczne, ponadczasowe wzory i dobre jakościowo materiały, najlepiej naturalne. Przy czym warto zwrócić uwagę na pochodzenie materiału – na przykład w przypadku bawełny bez porównania lepszą jakością charakteryzuje się ta z ekologicznych, a nie konwencjonalnych upraw. Warto też zainteresować się tematyką garderoby kapsułkowej, czyli ubraniach, które zawsze będą do siebie pasowały, niezależnie od konfiguracji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena