Porost islandzki od dawna uważany jest za naturalny środek na różnego rodzaju choroby płuc i chorobę lokomocyjną. 

Data dodania: 2017-02-02

Wyświetleń: 1861

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Porost islandzki - właściwości

W Polsce gatunek ten znany jest przede wszystkim jako tarczownica islandzka. Rośnie najczęściej w suchych borach iglastych, gdzie pokrywa ziemię, skały i pnie drzew. Najpowszechniej  występuje na północnych krańcach kuli ziemskiej. Porost islandzki znany jest najbardziej ze swoich właściwości przeciwkaszlowych i przeciwzapalnych. Wyciąg z niego wykorzystywany jest w syropach, ale okazuje się, że właściwości leczniczych ma o wiele więcej. Stosować go mogą zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. 

Kaszel oraz  problemy z błędnikiem
Porost islandzki zawiera m.in. kwas cetratowy, który wykazuje właściwości bakteriostatyczne, a także kwas krzemowy i protolichesterynowy. Ponadto znajdują się w nim również sole mineralne (krzem, miedź, jod) i witaminy - A i B1. Działa też przeciwkaszlowo, wykrztuśnie, wzmacniająco oraz przeciwzapalnie. Stosować go można przy różnych schorzeniach dróg oddechowych. Jest skuteczny w leczeniu chrypki, pomaga także na podrażnione błony śluzowe gardła, które spowodowane są suchym kaszlem. Ponadto porost islandzki stosowany jest przy chorobie lokomocyjnej i morskiej, gdyż wykazuje silne właściwości przeciwwymiotne. 

Piękna skóra dzięki maseczkom
Porost islandzki od dawna wykorzystywany jest też jako składnik maseczek redukujących nadmierną produkcję łoju. Napar z tej rośliny działa również przeciwtrądzikowo i oczyszczająco. Wykorzystuje się go powszechnie do przygotowywania różnego rodzaju płukanek na włosy, którym pomaga odzyskać dawny blask. Napar z porostu islandzkiego przynosi szybką ulgę oczom zmęczonym i przekrwionym oraz skutecznie zmniejsza cienie pod oczami. W tym przypadku stosuje się go najczęściej w formie kompresów, ale nie tylko.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena