W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka prostych porad, które pomogą w przetrwaniu trudnego czasu zimy na polskich drogach. Dobre przygotowanie do trudnych warunków drogowych z pewnością pomoże zaoszczędzić nam wiele nerwów i stresu z tym związanych.

Data dodania: 2016-12-01

Wyświetleń: 703

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak usprawnić kierowanie pojazdem w zimie?

Zima to niełatwy okres dla kierowców. Mimo że obecnie zimy nie kojarzą się już z zabieloną śniegiem drogą, z pewnością jest to czas, na myśl, o którym każdy kierowca się wzdryga. Śliskie drogi, błoto śniegowe, zamiecie, zamarzanie zamków, problemy z odpaleniem samochodu, wcześniejsze wstawanie, aby się „odkopać”, odpalić i jeszcze zdążyć do pracy. Czy istnieją jakieś zasady, które pomogą przetrwać ten ciężki czas? Jak ułatwić sobie bezpieczne podróżowanie? Poznaj kilka podstawowych zasad, które zmniejszą ryzyko wypadku czy innych nieprzyjemności związanych z sezonem zimowym.

 

O czym warto pamiętać na początek?

 • Koniecznie wykonaj przegląd stanu technicznego samochodu przed zimą. Może to mieć nie tylko wpływ na jazdę, ale i na bezpieczeństwo.
 • Kierując się radami mechanika podczas przeglądu, zadbaj o odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy. 
 • Zainwestuj dodatkowe pieniądze w zaopatrzenie pomocne podczas jazdy w zimie. Może przydać się żwirek dla kota, zimowy płyn do wycieraczek lub sezonowe opony.
 • Szczególnie zimą zachowaj dodatkową ostrożność i odpowiednią odległość od innych samochodów, staraj się być przewidujący.
 • Zawsze sprawdzaj pogodę i warunki drogowe przed dłuższą podróżą, nigdy nie lekceważ warunków atmosferycznych.

 

Czego możemy spodziewać się na drodze w czasie zimy?

 1. Gołoledź – jest praktycznie niewidoczna. Asfalt tylko trochę się błyszczy. Jest to cieniutka warstwa lodu, którą można zauważyć za późno, tracąc kontrolę nad pojazdem. Kiedy zauważymy ten błyszczący asfalt i kiedy nasza kierownica zaczyna chodzić lżej, uważaj! Delikatnie zdejmij nogę z gazu, nie hamuj i staraj się operować ostrożnie kierownicą, aby zachować prawidłowy tor jazdy.
 2. Błoto pośniegowe – bardzo nielubiane przez kierowców. Nie można go lekceważyć i pomimo wyższej już temperatury, przy której ono występuje, nie powinno się kusić na brawurę. Ważne jest, by zachować opony zimowe oraz, by odpowiednio odprowadzały one błoto. Kiedy takie błoto zbierze się na oponie, traci ona styczność z nawierzchnią. Zjawisko to nosi nazwę „slush planing”. Dlatego ważne jest, by opony były naprawdę dobre.
 3. Śnieg kopny – w tym przypadku ruszenie ułatwi ustawienie kół na wprost. Gdy auto drgnie, dajemy sprzęgło. Gdy samochód ruszy delikatnie naprzód, łączymy napęd, celem „rozbujania samochodu”.

 

Techniki ułatwiające jazdę w zimie

Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad dotyczących prowadzenia pojazdu w zimie.

 • Operowanie gazem – podczas ruszania należy operować gazem bardzo delikatnie. Jeśli wciśniemy za dużo, samochód zacznie buksować. Ruszamy więc spokojnie z biegu pierwszego, a kiedy to się nie udaje, próbować można bez gazu lub z biegu drugiego.
 • Zakręty – nie dodawaj gazu! Pokonuj zakręt ze stałą prędkością. Ponadto, im większy łuk, tym lepiej. Minimalizacja skrętu zmniejszy ryzyko utraty przyczepności przedniej osi.
 • Zmiana biegów – wykonana odpowiednio szybko uchroni przez zbyt wysokimi obrotami, przez co zwiększa przyczepność auta.
 • Hamowanie silnikiem – każde zbyt gwałtowne naciśnięcie pedału gazu może spowodować poślizg. Dlatego hamować należy raczej silnikiem, co zwiększy efektywność hamowania. Rozwiązanie to sprawdza się na śliskich nawierzchniach.
 • Bieg jałowy – unikaj go! Powoduje on bezwładne poruszanie się samochodu. Kiedy zmieniasz biegi, staraj się robić to na prostym odcinku drogi.

 

O czym warto jeszcze pamiętać?

 • wcześniejsze zaplanowanie trasy
 • rozważenie innych dróg, innych wariantów trasy
 • zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, ciepłą odzież, obuwie, rękawiczki, skrobaczki itp.
 • sprawdzenie prognozowanych warunków atmosferycznych
 • sprawdzenie poziom naładowania telefonu, aby w razie konieczności wezwać pomoc
 • sprawdzenie gdzie i jak można ewentualną pomoc zyskać
 • wyrozumiałość dla innych uczestników ruchu.

 

Z pozoru wszystkie powyższe rady wydają się oczywiste, a nawet błahe. Jednak z uwagi na dbałość o bezpieczeństwo własne, swoich pasażerów, jak i innych uczestników ruchu, nie powinno się ich lekceważyć i warto je ciągle powtarzać. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena