Pierwszą grupę stanowią tak zwani rezydenci, czyli osoby, które mieszkają i uzyskują dochody na terytorium Polski. Druga grupa składa się z osób, które co prawda mieszkają w Polsce, ale swoje dochody zawdzięczają źródłom zagranicznym. Obcokrajowcy zainteresowani wzięciem kredytu hipotecznego w Polsce muszą się liczyć z faktem, że każda instytucja finansowa ustala odrębne warunki przydzielania takiego kredytu. Z uwagi na fakt, że zainteresowanie obcokrajowców kredytami hipotecznymi rośnie, część banków decyduje się na publikację instrukcji kredytowych w języku angielskim.
Osoba, która pracuje na rzecz pracodawcy zagranicznego, powinna dołączyć do wniosku kredytowego swoją umowę o pracę, sygnowane przez pracodawcę zaświadczenie o dochodach, zeznanie podatkowe będące ekwiwalentem zeznania PIT oraz historię transakcji zrealizowanych na rachunku bankowym w wyznaczonym okresie. Warto przy tym zaznaczyć, że większość banków żąda, aby dostarczyć uwierzytelnione tłumaczenie wszystkich wymienionych dokumentów sporządzone przez właściwego dla danego języka tłumacza przysięgłego.
Obcokrajowcy, którzy swoje dochody uzyskują na terytorium Polski, mają dużo bardziej klarowną sytuację. Przy formalnościach związanych z ubieganiem się o kredyt hipoteczny są oni bowiem traktowani podobnie jak obywatele Polski.
Propozycje banków, które oferują kredyt dla cudzoziemca, są zróżnicowane. Przy wyborze takiego kredytu ważnym kryterium jest tak zwany wskaźnik LTV określający relację kwoty kredytu do wartości nieruchomości. W zależności od banku wartość LTV może wynosić od 60 do 100 procent. Innym istotnym kryterium jest maksymalny okres kredytowania. W przypadku obcokrajowców czas ten może zostać zredukowany na przykład z 30 do 20 lat.