Czasami przytrafia nam się choroba lub dolegliwość, o której raczej wolelibyśmy nie wspominać. Paraliżuje nas nawet sama myśl o wizycie u lekarza. Do tego typu wstydliwych dolegliwości należą te związane z naszym odbytem. Nie możemy ich jednak lekceważyć.

Data dodania: 2016-09-22

Wyświetleń: 738

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wstydliwe badanie

Jeżeli czujemy, że w okolicach naszego odbytu dzieje się coś nieprzyjemnego, jak najszybciej powinniśmy się udać do proktologa. Dzięki temu być może uda nam się zapobiec rozwojowi danej dolegliwości oraz szybko ją wyleczyć. Pomocne w diagnozie tego, co nam dolega, jest badanie zwane anoskopią.

Anoskopia polega na dokładnym obejrzeniu końcowego odcinka odbytu. Odbywa się to przy pomocy specjalnego przyrządu zwanego anoskopem. Często podczas tego typu badania popiera się również próbkę do badania pod mikroskopem.

Tego typu badanie nie należy na pewno do najbardziej komfortowych. Żeby jednak czuć się bardziej swobodnie, warto przed badaniem się wypróżnić i dobrze umyć okolice odbytu.

Badanie tego typu stosuje się do wykrywania takich chorób i dolegliwości jak: stany zapalne, hemoroidy, nowotwory, zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy itp.

Jak dokładnie wygląda badanie? Podczas badania pacjent może przyjąć jedną z dwóch pozycji, stojącą lub leżącą. W pozycji stojącej pacjent najczęściej pochyla się do przodu, wypinając badaną część ciała, natomiast w pozycji leżącej przekręca się na bok i podciąga kolana do klatki piersiowej. Dzięki temu lekarz ma dużo lepszy widok na badaną część ciała. Następnie lekarz wprowadza do odbytu specjalny żel znieczulający. Następnie odczekuje się kilka minut, żeby środek zaczął działać. Następnie wkłada się do odbytu anoskop, który ma zazwyczaj ok. 10 cm długości. Podczas przeprowadzania badania, lekarz może prosić pacjenta, by napinał lub rozluźniał mięśnie odbytu. Wynik w formie opisu, otrzymujemy z reguły zaraz po przeprowadzonym badaniu.

Wbrew pozorom, nie jest to badanie tak straszne, na jakie wygląda. Największym problemem jest przy nim dyskomfort psychiczny, z którym również można sobie poradzić. W skrajnych przypadkach zaleca się wzięcie pacjentowi środków uspokajających po konsultacji z lekarzem.

Jeżeli więc odczuwasz ból, swędzenie lub pieczenie w okolicach odbytu, lub w środku, nie czekaj. Im wcześniej uda się zdiagnozować dolegliwość, tym większa szansa na szybsze i skuteczniejsze jej wyeliminowanie. Zdrowie jest ważniejsze od chwili dyskomfortu. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena