Zbiornik akwarystyczny to nie tylko obiekt, w którym hodowane są pokoleniowe gromady ryb lub reprezentantów innych gatunków fauny wodnej. To również możliwość stworzenia atrakcyjnego punktu dekoracyjnego mieszkania  zwłaszcza jeśli postawimy na naturalne akwarium holenderskie z dominantą w postaci flory akwarystycznej.

Data dodania: 2016-08-23

Wyświetleń: 4458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaprojektować przestrzeń w akwarium?

Jak stworzyć poczucie głębi w zbiorniku akwarystycznym?

 

Tak jak w przypadku aranżowania mieszkań, potrafimy optycznie sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne lub przytulniejsze. Sztuka projektowania osiągnęła tak wiele w tym zakresie, że aby wizualnie podnieść niski sufit światło wystarczy skierować ku górze, aby odbite- oświetliło pokój. Podobne zasady zastosować można m.in. aranżując zbiornik akwarystyczny. Co więcej, sztuka projektowania żywej przestrzeni łączy w sobie więcej z architektury krajobrazu, ale także zachowania odpowiednich czynników biologicznych do utrzymania jak najbardziej naturalnych warunków dla projektowanego ekosystemu.

 

Kluczowym aspektem w oryginalnym projektowaniu zbiorników jest problem przestrzeni w zamkniętym, szklanym obiekcie. Budując przestrzeń na tak niewielkiej powierzchni, która w końcu ma prezentować całokształt krajobrazu, zdecydowanie nasz wybór powinien spoczywać na najbardziej funkcjonalnych elementach konstrukcji. Zacznijmy od podstaw...

 

 

Podłoże

 

Gwarancją doskonale rozwijającej się roślinności jest nie tylko zachowanie właściwych parametrów zbiornika- twardości wody, ilości tlenu, czy też bakterii, ale również ich stałe wspieranie już na poziomie korzeni. Z tego powodu kluczowym jest wybór odpowiedniego podłoża, które dzięki aktywnej strukturze odżywiać będzie rośliny, a także wspierać będzie procesy zachodzące w zbiorniku. To na jakie podłoże się zdecydujemy podlega naszej indywidualnej opinii, warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku jasnej obsady lepsze będzie wykorzystanie ciemnego podłoża, choć jasny granulat optycznie spłyca, dlatego najczęściej wykorzystywany jest w przedniej części zbiornika i pośrodku, zazwyczaj w formie jałowego żwirku piaskowego lub bazaltowego.

 

Elementy dekoracyjne- korzenie, kamienie

 

Dzięki elementom dekoracyjnym możliwe jest zbudowanie zarówno odpowiadającej naszym preferencjom aranżacji wewnątrz zbiornika, ale także zagwarantowanie gradacji poziomów, które wpływają bezpośrednio na obraz zachowanej nieograniczonej głębi. Ułożenie dekoracji poprzecznie do przedniej szyby akwarium (od lewej do prawej) spowoduje optycznie wypłycenie zbiornika, natomiast stopniowe budowanie pięter skierowane w stronę tylnej ściany pozwoli na stworzenie głębi. Ponadto, jeśli nasze akwarium znajduje się we wnęce oraz widoczne jest z każdej strony, wtedy zabudowa tła staje się bezcelowa, a sam zbiornik stanowi atrakcyjny punkt podziału pomieszczenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na umieszczeniu zbiornika przy ścianie, wtedy pamiętaj należy o tym, iż czarne tło sprawie, że akwarium wyda się szersze oraz doskonale skontrastuje obsadę zbiornika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena