Wybierając stół do kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym wydaje się metraż samego pomieszczenia, tak aby mebel okazał się w najwyższym stopniu funkcjonalny, a sama kuchnia przez to praktyczna i wygodna.

Data dodania: 2016-08-23

Wyświetleń: 541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki kształt stołu?

Standardowymi kształtami stołów do kuchni są te prostokątne, kwadratowe lub owalne. Pierwsze dwa warianty pasują do małej kuchni, gdyż można je umieścić przy ścianie, dzięki czemu zaoszczędzimy wiele cennego miejsca. Owalny lub okrągły stół będzie natomiast idealnie pasował do przestronnej kuchni. Wówczas można go umieścić na środku, co na pewno będzie gustownie wyglądać.  Z kolei do kuchni wręcz o „mikroskopijnych” wymiarach najlepiej sprawdzą się stoliki w formie lady ulokowanej przy parapecie lub przy ścianie.

Jaki rozmiar kuchennego stołu?

Zaleca się, aby stół kuchenny zapewniał jednej osoby powierzchnię o wymiarach 60 cm x 40 cm. Umowna wysokość to ok. 70-75 cm, jednak sprawdźmy zawsze, czy siedząc przy stole, oprzemy swobodnie ręce o blat. Pamiętajmy też, aby między stołem a meblami została zachowana odległość ok. 1,2 m, która pozwoli domownikom na swobodne przemieszczanie się. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego stołu, zróbmy dokładny pomiar naszej kuchni.

Z jakiego tworzywa wybrać stół?

Istnieje kilka rodzajów materiałów, z których może być wykonany stół kuchenny. Jednym z najczęstszych jest drewno – ciemne lub jasne. Za najtrwalsze stoły uchodzą te produkowane na bazie drewna dębowego lub bukowego. Buk, ze względu na swoją surowość, jest polecany przede wszystkim do nowoczesnego wnętrza. W każdym razie każdy drewniany stół z powodzeniem „odnajdzie” się w niejednej kuchni. Jednak minusem drewna jest jego podatność na zadrapania (szczególnie w przypadku drewna miękkiego, np. sosnowego) i plamy, które trudno później usunąć, ale warto dodać, że drewniany stół można z łatwością odnowić, na przykład przecierając papierem ściernym, a następnie umieszczając warstwę farby i lakieru. Poza tym zawsze istnieje możliwość wyboru stołu laminowanego lub fornirowanego, które będą doskonale imitować naturalne drewno.

Inną praktyczną propozycją stołu kuchennego jest m.in. ten ze szklanym blatem. Odpowiednie szkło pozostanie odporne na zarysowania, a co więcej – wszelkie plamy będzie można łatwo i szybko usunąć. Oprócz wyżej wymienionych stołów możemy się również zdecydować na te wykonane ze sztucznego tworzywa, które bardzo łatwo skomponują się z wnętrzem niemal każdej kuchni. Tym bardziej, że producenci oferują wiele designerskich modeli. Atutem takich stołów jest niewątpliwie możliwość łatwego i szybkiego usuwania zabrudzeń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena