Instalując rolety rzymskie, zyskujemy ciekawą dekorację okien i praktyczną osłonę przeciwsłoneczną. To coraz popularniejsza alternatywa tradycyjnych firan, które nie mogą poszczycić się tak wytwornym designem. 

Data dodania: 2016-08-04

Wyświetleń: 872

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieramy rolety rzymskie. Na co zwracać uwagę?

Na rynku znajdziemy zarówno modele gotowe, przeznaczone na określony wymiar okna (np. 130x150 cm) oraz modele realizowane pod konkretne zamówienie. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, zapłacimy mniej, ale nie będziemy mieć możliwości wyboru materiału, mechanizmu sterującego czy sposobu montażu. Rolety szyte na wymiar są droższe, ale będą za to idealnie dopasowane do naszych okien i wykonane ze wskazanej przez nas tkaniny z katalogu producenta. Jednak bez względu na to, który wariant będzie nam bliższy, do zakupu rolet warto dobrze się przygotować. Osłona nie tylko powinna zachwycać swoim wyglądem, ale musi też zapewniać nam maksimum komfortu. Ale co właściwie odróżnia doskonałą roletę rzymską od kiepskiej?

Dobrze dobrany rozmiar – materiał powinien być szerszy od krawędzi okna o kilka centymetrów (np. po 3-5 cm z każdej strony) i kończyć się tuż nad parapetem lub pod nim. Możemy oczywiście zawiesić jeszcze szersze rolety, zwłaszcza jeśli kupujemy gotowe i nie mamy wyboru w rozmiarze – wtedy tkanina optycznie powiększy okno. Natomiast nawet najpiękniejsza osłona będzie wyglądać kiczowato, jeśli będzie zbyt krótka i węższa od okna.

Montaż wysoko nad oknem – szynę montażową warto umieścić przynajmniej 20-25 centymetrów nad nadprożem, choć najlepiej wyglądają rolety rozpościerające się od sufitu. Jeśli przykręcimy szynę bezpośrednio nad wnęką okienną, nie  tylko zepsujemy cały efekt, ale i możemy mieć problem z otwarciem skrzydła na oścież.

Wysokiej jakości materiał –  cienka tkanina, bez wyraźnej faktury i o niemodnym wzorze, z pewnością nie będzie ozdobą naszego okna. W dodatku, z każdym kolejnym praniem będzie wyglądać gorzej i może źle się układać. Dlatego jeśli zamawiamy rolety przez Internet, warto poprosić sprzedawcę o przesłanie próbek materiałów. Przy wyborze pamiętajmy, że choć len i bawełna zachwycają subtelnym urokiem, to chłoną wilgoć, łatwo się gniotą i płowieją pod wpływem ostrego słońca. Idealnym rozwiązaniem są materiały gęste i stosunkowo ciężkie, będące mieszanką włókien naturalnych i wytrzymałych włókien sztucznych (poliester, poliamid).

Perfekcyjne szycie – niechlujne i krzywe ściegi oraz brak elementów stabilizujących materiał (poziome szprosy, dolny obciążnik), mogą spowodować, że sterowanie roletą (zwłaszcza w dużym rozmiarze) będzie mocno utrudnione. Starannie wykonana roleta powinna równomiernie unosić się i opuszczać, tym samym zapewniając nam bezproblemową obsługę. Dobrej jakości rolety rzymskie posiadają tunele ze szprosami zaszyte z tyłu i/lub przodu albo taśmę transparentną. Rozwiązania te sprawiają, że regulacja jest płynniejsza, a materiał układa się w regularne fałdy.

Modny design/wzór – o gustach się nie dyskutuje, niemniej w branży osłon okiennych trzeba zachować pewne standardy. Byłoby idealnie, gdyby producenci rolet na bieżąco śledzili tematykę wnętrzarską i elastycznie reagowali na zmieniające się trendy. Jednak najbezpieczniej celować w ponadczasowe wzornictwo. Zawsze aktualne będą stonowane, monochromatyczne materiały bez zbędnych zdobień. Obronią się też neutralne barwy  - odcienie szarości, bieli lub beżu. Jeśli zależy nam na klasyce, możemy wybrać powtarzające się ornamenty lub subtelną kratkę. Natomiast trzymajmy się z dala od jaskrawej kolorystyki, rzucających się w oczy kontrastów czy wielkich wzorów liści i kwiatów. Roleta rzymska może być wspaniałą oprawą okna, o ile nie będzie dominować we wnętrzu ani przytłaczać aranżacji. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena