Styl Hampton narodził się w nadmorskim azylu nowojorskiej elity - wyspie Long Island, a konkretnie regionach East i South Hampton. Wypoczywający tu bogacze potrzebowali harmonii w dobrym guście. Szykowny luz, bo właśnie tak można określić ten styl, to wkomponowanie nadmorskiego sznytu w klasyczne amerykańskie tło. 

Data dodania: 2016-05-05

Wyświetleń: 3100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wystrój okien w stylu Hampton

Kosztowna elegancja w wydaniu wakacyjnym powinna napawać spokojem i skłaniać do relaksu, a jednocześnie nie może prowadzić do wnętrzarskiej nudy. Musimy pamiętać, że aranżacje w stylu Hampton były projektowane głównie dla zamożnej klienteli, wypoczywającej w swoich letnich siedzibach na Long Island. W żadnym razie jednak nie były kalką miejskiego apartamentu czy rezydencji na suburbiach. Choć były utrzymane w wytwornym tonie, nie brakowało im fantazji i akcentów jednoznacznie kojarzących się z wakacjami. Charakterystycznymi elementami aranżacji stylizowanej na Hampton są naturalne, wysokiej jakości materiały, nadmorska kolorystyka (beże, szarości, niebieskości, biel i żółcienie) i marynistyczne dodatki. Brakuje w nich żelaznej symetrii, typowej dla amerykańskich wnętrz, a całość sprawia przytulne i miłe dla oka wrażenie. Ze względu na swój rodowód, nie ulega też wątpliwości, że Hampton ceni komfortowe i ekskluzywne rozwiązania. A jak w takim otoczeniu zaprojektować wystrój okien? Jakie firany, zasłony i rolety będą zgodne z założeniami stylu? I wreszcie – czy okno powinno być zasłonięte?

Rolety rzymskie w wakacyjnej rezydencji

Odpowiedź na te pytania ułatwią nam wizualizacje i zdjęcia wnętrz rodem z nadmorskich amerykańskich willi. Wystarczy jeden rzut oka by stwierdzić, że pomieszczenie te są wręcz skąpane w słońcu i dekoracje okien powinny zdobić, nie zasłaniać. W tej aranżacji nie potrzebujemy ani ciężkich kotar ani koronkowych firan. Zbędne będą też zaciemniające rolety typu blackout. Odpowiednie będą za to lekkie, lniane lub bawełniane zasłony rozsunięte po bokach szyby. W wersji bardziej ekskluzywnej można wykorzystać rolety rzymskie, które podciągamy na pożądana wysokość. Zastosowanie takich rolet jest o tyle wygodne, że są wspaniałą dekoracją, a w razie potrzeby błyskawicznie zasłonią okno. Co więcej, nie wymagają zamontowania karnisza, a do regulowania położeniem tkaniny możemy użyć łańcuszka, sznureczka lub pilota, o ile zainwestowaliśmy w automatyczny system sterujący. Oczywiście rolety rzymskie możemy łączyć z tradycyjnymi zasłonami, uważajmy jednak by za bardzo nie zasłonić szyby. W stylu Hampton odpowiednie doświetlenie przestrzeni jest niezmiernie ważne, gdyż ponure i zacienione pomieszczenia nie oddają atmosfery wakacyjnego wypoczynku. Pamiętajmy też, że osłony okien powinny być wykonane z niezbyt grubych, najlepiej naturalnych materiałów o jasnej kolorystyce. Jeśli zależy nam na dodaniu aranżacji charakteru, możemy zestawić np. białą roletę z zasłonami w marynarskie pasy.

Nowoczesne osłony okien w stylu Hampton

Czy Hampton musi być na wskroś klasyczny? Oczywiście, nie. Tak naprawdę w łatwy sposób możemy przemycić do wnętrz całkiem nowoczesne sprzęty i gadżety. Jeśli chcemy nieco zmodernizować tradycyjną aranżację, możemy zawiesić w oknach pionowe żaluzje tekstylne, tzw. verticale składające się z kolorowych pasów materiału. Taką osłonę warto zamontować przede wszystkim nad panoramicznymi oknami i drzwiami tarasowymi. Do mniejszych okien można zastosować rolety wolnowiszące z montażem naściennym lub rolety zabudowane. Niemniej i tu panuje zasada odsłoniętych okien i jasnej kolorystyki. Z rolet czy żaluzji korzystamy więc wyłącznie wtedy, gdy doskwiera nam nadmierne nasłonecznienie czy wścibscy sąsiedzi. W przytulnej aranżacji nie ma miejsca na ciemne kąty i ucieczkę od słońca. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena