Przemieszczanie się ludzi i towarów to rzecz normalna od zamierzchłych czasów. Najpierw ludzie przemieszczali się pieszo, później zaczęli używać do tego zwierząt. Z biegiem czasu powstawały wozy, a z chwilą pojawienia się silników pociągi i samochody.

Data dodania: 2016-07-26

Wyświetleń: 1138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak przetransportować dom?
Oczywiście oprócz transportu lądowego rozwijał się także transport wodny, a później powietrzny. My jednak skupimy się na tym pierwszym i zastanowimy się, czy da się przetransportować wszystko?
 
Codziennie miliony ludzi i towarów, przemieszcza się z jednego miejsca winne. Czasami są to małe odległości, innym razem bardzo dalekie. Możemy poruszać się wewnątrz miast oraz poza nie, tak samo dzieje się z towarami. Codziennie setki sklepów jest zaopatrywane w różnego rodzaju produkty, które później są konsumowane przez człowieka. Co, jednak jeżeli chcielibyśmy przetransportować coś, co ma niestandardowe rozmiary, czyli jest bardzo duże oraz bardzo ciężkie?
 
Odpowiedzią jest transport ponadgabarytowy określany również transportem ponadnormatywnym. Jest to taki rodzaj transportu, który jest wykonywany przez jeden lub kilka specjalnie przystosowanych do tego celu pojazdów mechanicznych. Wywierają one dużo większy nacisk na drogę niż ten ogólnie przyjęty. Dlatego też, aby świadczyć tego rodzaju usługi, potrzebne jest specjalne pozwolenie. W Polsce takie pozwolenie wydawane jest przez właściwe organy państwowe w 7 kategoriach:
 
Kategoria I – by uzyskać takie zezwolenie, należy wskazać miejsce początkowe i docelowe oraz drogę, po której będzie poruszał się pojazd. Dodatkowo nacisk kół na jezdnie nie może przekraczać 11,5 tony.
 
Kategoria II – wydawane jest przez starostę, głównie dla pojazdów wolnobieżnych oraz ciągników rolniczych z przyczepami.
 
Kategoria III – pozwolenie tej kategorii możemy otrzymać, jeżeli nasz pojazd nie przekracza 15 metrów (w przypadku zespołu pojazdów 23 m).
 
Kategoria IV – to zezwolenie jest wydawane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz w szczególnych przypadkach przez naczelnika urzędu celnego. Wysokość pojazdu nie może przekraczać 4,3 metra oraz jeżeli mamy do czynienia z zespołem pojazdów o skrętnych osiach nie mogą one przekroczyć 30 metrów długości.
 
Kategoria V – konieczne jest, jeżeli trasa obejmuje mosty i wiadukty. Transport musi spełniać też warunki określone przez zarządcę drogi, po której będzie się poruszał.
 
Kategoria VI – wydawane jest dla transportu nieprzekraczającego 60 ton oraz spełniającego wszystkie inne warunki z poprzednich kategorii.
 
Kategoria VII – wydawane jest dla szczególnych przypadków transportu. Jest wydawane na ściśle określanych często indywidualnych warunkach. Konieczne jest także pilotowanie tego typu transportu.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena