Rolety rzymskie są coraz częściej wykorzystywane do dekoracji okien. Nadają wnętrzu szykownego akcentu, a przy tym nie brak im praktycznych walorów. Są zupełnie inne niż zwykłe rolety w kasecie czy wolnowiszące. Można by rzecz, że to nowoczesna forma osłony, łącząca w sobie cechy eleganckiej firany i zasłony chroniącej przed słońcem. 

Data dodania: 2016-07-15

Wyświetleń: 1271

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy rolety rzymskie to dobra alternatywa dla tradycyjnych firan?

Dzięki swojej wszechstronności, zjednują sobie rzesze fanów zwracających uwagę na dobry design. Ale czy to rozwiązanie idealne do każdego domu?

Wady i zalety rolet rzymskich

Ideałów nie ma i nie znajdziemy ich także wśród rolet rzymskich. Główną wadą jest wysoki koszt. Rozpiętość cen jest bardzo duża i za roletę o szerokości 150 cm możemy zapłacic zarówno 150, jak i 700zł. Wynika to z zastosowanego materiału, sposobu wykonania i rodzaju mechanizmu sterującego (czego nie spotkamy w firanach). Dlatego z pewnością warto szukać sklepu, który oferuje dobrą jakość za przystępną cenę. Najlepiej zwrócić się prosto do producenta prowadzącego sprzedaż internetową. W zwykłych sklepach stacjonarnych mamy nie tylko mniejszy wybór tkanin, ale i znacznie wyższe ceny. Oczywiście roletę rzymską możemy uszyć samodzielnie, choć nie każdy ma zdolności krawieckie i czas. Potencjalną „wadą” może być też materiał. W odróżnieniu od rolet ekranowych, rzymska nie stanowi płaskiej połaci nawijanej na rolkę. Tkanina posiada zakładki, które podczas unoszenia nachodzą na siebie, tworząc urokliwe plisy. Należy wziąć zatem pod uwagę, że w tworzących się zagłębieniach może gromadzić się kurz. Dlatego roletę rzymską trzeba prać zgodnie z zaleceniami producenta, a do pokoju alergika lepiej wybierać tradycyjne rolety lub żaluzje. Poza tym, niektóre modele nie nadają się do osłonięcia dużych okien. Te pozbawione poziomych szprosów i wykonane z ciężkiego materiału, znacznie lepiej radzą sobie na małych powierzchniach. Zbyt szerokie, powyżej 2 m, mogą źle się układać i sprawiać problemy podczas unoszenia. W tym przypadku warto zamawiać rolety uszyte z lekkich materiałów i ustabilizowane za pomocą dodatkowych fiszbin.

Niemniej, na korzyść rolet rzymskich przemawia wiele praktycznych właściwości.  Dzięki obecności systemu sterującego, pozwalają na wygodne dozowanie światła do pomieszczenia, a jednocześnie formowanie tkaniny w miękkie fałdy. W zależności od potrzeb, możemy w każdej chwili odsłonić parapet lub całą szybę i uformować tkaninę w efektowny lambrekin. Taką roletę możemy też przytwierdzić na 3 różne sposoby – do ściany, do sufitu lub na bezinwazyjnych zaczepach nakładanych na skrzydło okna. Na rynku są też dostępne specjalne modele do okien dachowych, dzięki czemu bez problemu znajdziemy model odpowiedni do rodzaju wnęki okiennej.  Z uwagi na ogromny wybór różnorodnych wzorów, rolety te pasują niemal do każdej aranżacji – od przytulnych wnętrz prowansalskich, przez stylistykę eko po egzotyczny kolonializm. To osłony odpowiednie zarówno do kuchni, jak i łazienki czy sypialni. Są produkowane z różnych tkanin zasłonowych, zatem do pomieszczeń narażonych duże nasłonecznienie, możemy zamówić roletę poliestrową, zaś do sypialni - nastrojową roletę z naturalnego lnu. Nawet jeśli się zabrudzą, z łatwością zdejmiemy je i wypierzemy (co niektórzy postrzegają jako wadę), a potem założymy ponownie. Materiał może mieć dodatkowe właściwości, np. blackout (całkowite blokowanie promieni słonecznych) lub thermo (odbijanie światła, co prowadzi do obniżenia temperatury wewnątrz). Warto dodać, że aby wystrój okien w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom, najlepiej kupować rolety na wymiar, wykonane zgodnie z naszymi preferencjami. Wybierając materiał, kolor, wzór, rodzaj mechanizmu sterującego i sposób montażu, ubierzemy okno dokładnie tak, jak chcemy. Rolety rzymskie są więc przykładem bardzo indywidualnej i niepowtarzalnej dekoracji.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena