Rynek osłon okiennych wciąż się rozwija i ma nam do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Jedne poprawiają komfort w domu, inne są estetyczną ozdobą wnętrza, a niektóre stanowią udane połączenie funkcjonalności i estetyki. 

Data dodania: 2016-08-18

Wyświetleń: 792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto inwestować w rolety na wymiar?

Zarówno tradycyjne zasłony i firanki, jak i nowoczesne rolety, można zamówić w formie gotowej lub produkowanej na zamówienie. Druga opcja jest przeważnie droższa od produktu masowego. Ale czy warta swojej ceny?

Rolety na zamówienie – komfort, który się opłaca

Rolety, podobnie jak zwykłe zasłony, można zamówić w wybranym przez siebie rozmiarze i wzorze. Często można również określić dodatkowe elementy, np. rodzaj instalacji i sposób sterowania materiałem. Dzięki temu osłona będzie mocno spersonalizowana i mało prawdopodobne, że zobaczymy taką u sąsiada. Kupowanie rolet gotowych ma sens głównie wtedy, gdy posiadamy standardowe okna i nie mamy szczególnych wymagań co do ich wyglądu. Natomiast w przypadku dużych okien lub posiadających nietypowe kształty, znacznie lepiej złożyć indywidualne zamówienie. Wtedy będziemy mieli pewność, że roleta doskonale zasłoni okno, nie będzie za długa ani za krótka. Tym sposobem będziemy mieli również możliwość wyboru materiału dostępnego we wzorniku zaproponowanym przez producenta. Gotowe rolety posiadają popularne wzory i kolory, a sama tkanina nie gwarantuje pełnego zaciemnienia i zwykle wykonana jest z poliestru. Tymczasem jeśli decydujemy się na wersję na zamówienie, mamy do dyspozycji ogromną gamę tkanin o różnorodnych teksturach, grubości i przepuszczalności światła. Producenci rolet na wymiar oferują m.in. materiały blackout (100% zaciemnienia), półtransparentne i transparentne, materiały impregnowane niewymagające prania, materiały zasłonowe, tkaniny sztuczne (poliester, poliamid), tkaniny naturalne i egzotyczne (len, bawełna, juta, jedwab, papirus, trzcina) oraz tkaniny mieszankowe. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy roleta spełnia nasze wymagania, warto zapytać sprzedawcę o próbki lub możliwość wykonania wizualizacji przesłony. Składając indywidualne zamówienie, możemy też wybrać metodę montażu. I znów, w tym przypadku mamy znacznie większe pole manewru niż przy produktach gotowych. I tak:

Rolety wyposażone w kasetę i prowadnice mogą być:

  • przykręcane lub przyklejane do listew przyszybowych
  • przyklejane lub przykręcane do ramy okna
  • zakładane na skrzydło okienne za pomocą bezinwazyjnych haczyków

Rolety wolnowiszące można:

  • przykręcić do ramy okna
  • przykręcić do nadproża, ściany nad oknem lub sufitu (wersja ścienna)

Rolety rzymskie można:

  • założyć na bezinwazyjnych zaczepach
  • przykręcić do ramy okna
  • przykręcić do sufitu lub ściany

Mając tyle opcji do wyboru, bez trudu dopasujemy przesłonę do rodzaju i kształtu wnęki i ewentualnych ograniczeń, np. niemożności wiercenia w oknie lub ścianie. Kolejną kwestią zależną od nas, jest sterowanie materiałem. Producenci oferują nam estetyczny łańcuszek koralikowy, tradycyjny sznurek, wygodną korbkę, niewidoczny mechanizm sprężynowy lub zaawansowane napędy automatyczne. Wybór systemu jest podyktowany naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

Podsumowując, rolety wykonane według naszej specyfikacji, to dobre rozwiązanie dla osób oczekujących perfekcyjnego efektu wizualnego i chcących mieć jak największy wpływ na poczucie komfortu w swoim domu. Trzeba jednak pamiętać, że takie przesłony zwykle nie podlegają zwrotowi, dlatego wszystkie niezbędne pomiary wnęki okiennej trzeba przeprowadzić bardzo dokładnie i według wskazówek sprzedawcy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena