Zanim podejmiemy decyzję o zakupie rolet, rozważamy wszystkie za i przeciw. Co zrozumiałe, chcemy poznać wszystkie możliwości tych nowoczesnych przesłon okiennych i ostatecznie rozwiać swoje wątpliwości. Zresztą, duża różnorodność modeli sprawia, że możemy poczuć się nieco zdezorientowani w temacie wystroju okien. 

Data dodania: 2016-07-28

Wyświetleń: 837

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rolety wewnętrzne – pytania i odpowiedzi

Tymczasem różni je bardzo wiele – design, sposób montażu, funkcjonalność i zastosowanie. Dlatego warto rozeznać się w ofercie, jaką przygotowali dla nas producenci rolet i poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jaki materiał na rolety będzie odpowiedni?

Do okien narażonych na największe nasłonecznienie (południowe, dachowe), najlepsze będą rolety z poliestru. To materiał, który nie blaknie pod wpływem słońca, więc na długo zachowa intensywną kolorystykę. Jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia, warto wybrać rolety typu blackout, czyli pokryte nieprzepuszczalną warstwą aluminium lub gumy. Trzeba jednak pamiętać, że materiał podgumowany pochłania światło i może odkształcać się pod wpływem mocnego słońca. Z kolei rolety aluminiowe odbijają promienie słoneczne i dlatego są odpowiednie do okien południowych i dachowych. Przy materiale zwykłym, dużą rolę odgrywa kolor – im ciemniejszy, tym lepszą ochronę przed słońcem zyskamy.

Jakie metody instalacji mamy do wyboru?

Jeśli chcemy, by materiał rolety przylegał do szyby również przy uchylonym oknie, dobrym rozwiązaniem będą rolety zabudowane przykręcane/przyklejane do listew przyszybowych lub profilu okiennego. W pierwszym przypadku nie tracimy gwarancji na okno, gdyż listwy należą do elementów, które można wymieniać. Gdy nie chcemy lub nie mamy możliwości ingerowania w konstrukcję okna, możemy wybrać rolety bezinwazyjne zakładane na haczyki i posiadające żyłkowe prowadnice utrzymujące materiał przy szybie.  Wartymi uwagi są też rolety montowane do powierzchni ściany lub sufitu (np. rzymskie, tradycyjne), które mogą zasłonić kilka kwater okiennych jednocześnie.

Czy mogę zamontować roletę samodzielnie?

Do każdej rolety dołączona jest instrukcja montażu, ponadto w sieci dostępne są krótkie filmy instruktażowe. Zakładanie rolet nie jest zbyt skomplikowane, wymaga jedynie odpowiednich narzędzi (wiertarko-wkrętarka, poziomica, śrubokręt) i niewielkich zdolności manualnych. Niektórzy sprzedawcy rolet oferują również usługę montażu, z której warto skorzystać, gdy brakuje nam czasu lub posiadamy wyjątkowo duże okna.

Czy rolety trzeba prać?

Niektóre modele można prać, innych wręcz nie wolno. Pierwszy przypadek dotyczy głównie rolet rzymskich wykonanych z materiałów zasłonowych. Natomiast zwykłe rolety nawijane na rolkę nie podlegają praniu. Po pierwsze, materiał najczęściej jest pokryty impregnatem, który zapobiega wchłanianiu brudu. W razie wystąpienia plam, wystarczy przetrzeć materiał lekko wilgotną szmatką lub… wyczyścić gumką do mazania. Wypranie rolet typu blackout skutkowałoby zniszczeniem warstwy nieprzepuszczającej światła i materiał straciłby swoje właściwości. Poza tym, rolety ekranowe mogłyby ulec zniekształceniu, a ich ponowne nałożenie na rolkę jest trudne i nie zawsze się udaje.

Jak zmierzyć okno pod roletę?

Tego dowiemy się na stronie producenta lub w sklepie, w którym dokonujemy zamówienia. W Internecie znajdziemy też filmy i instrukcje obrazkowe. Od dokładności pomiaru zależy prawidłowe zwijanie się rolety i efekt aranżacyjny. Każdy typ osłony, a nawet konkretny model posiada inną instrukcję pomiaru okna dostosowaną do metody montażu.

Rolety na zamówienie czy gotowe – które rozwiązanie jest lepsze?

Rolety wykonane według naszego indywidualnego zamówienia posiadają wskazany przez nas rozmiar, wzór materiału, metodę montażu i rodzaj systemu sterującego. Rolety gotowe mogą być o wiele tańsze, niemniej musimy godzić się na design narzucony przez producenta. Jeśli posiadamy okna o standardowych rozmiarach, znalezienie takiej osłony nie powinno stwarzać problemu. W przypadku okien nietypowych warto zamówić rolety na wymiar.

Od czego zależy cena rolet?

Głównymi czynnikami wpływającymi na ceny rolet są: materiał, mechanizm sterujący i oczywiście rozmiar. Do najdroższych modeli należą rolety rzymskie, z kolei rolety instalowane na ścianę osiągają bardzo przystępne ceny. Najtańsze są rolety bezinwazyjne, zwane też roletami mini. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena