Myliłby się ten, kto stwierdziłby, że nad naszym polskim morzem nie ma dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych. Przeciwnie – jest tu wiele miejsc wręcz stworzonych do tego celu i wcale nie trzeba wyjeżdżać nad Morze Śródziemne, by móc cieszyć się atrakcjami wodnymi.

Data dodania: 2016-06-17

Wyświetleń: 954

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Obóz kitesurfingowy – pomysł na aktywne wakacje

Aktywne wakacje nad Bałtykiem można realizować na wiele sposobów. Na pewno nie brakuje tutaj różnego rodzaju obozów sportowych, organizowanych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Tak, nawet ośmiolatki mogą się wybrać na taki obóz. Oczywiście grupy są różnicowane także pod względem stopnia zaawansowania, ale także dla amatorów.

Ciekawą propozycją wakacyjnej aktywności jest na pewno kitesurfing. Technicznie jest on dużo łatwiejszy od windsurfingu, który do osiągnięcia zadowalającego poziomu umiejętności wymaga kilkudziesięciu godzin szkoleń. Natomiast by wykonywać ślizgi z wykorzystaniem latawca, wystarczy już dziesięć godzin nauki. Nie ma żadnych ograniczeń zdrowotnych i wiekowych, wymagana jest jedynie umiejętność pływania. Przydatną umiejętnością jest także rozwinięty zmysł równowagi i koordynacji, a także trochę wyobraźni. Nie tzeba natomiast być bardzo silnym i sprawnym fizycznie.

Kitesurfing polega na prowadzeniu specjalnej deski na krawędzi fali, a siłą napędową jest latawiec sterowany za pomocą drążka przyczepionego do pasa znajdującego się na biodrach kitesurfera. Sport ten jest wbrew pozorom bezpieczny, między innymi dlatego, że drążek posiada możliwość błyskawicznego odpięcia latawca w nagłym wypadku. Ponadto instruktorzy dobierają latawce indywidualnie, uwzględniając przy tym wagę surfera i poziom jego umiejętności, a także aktualną siłę wiatru.

Jednym z miejsc szczególnie polecanych do nauki kitesurfingu jest Jastarnia, a to ze względu na to, że wody Zatoki Puckiej są stosunkowo płytkie, a jednocześnie ciepłe, co stwarza idealne, ale także bezpieczne warunki. Po zajęciach można wybrać się na zwiedzanie tego bardzo malowniczego miasteczka.

Obozy kitesurfingowe zawsze powinny być prowadzone pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów, przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić, czy organizator wykupił polisę zabezpieczającą przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Warto także się dowiedzieć, jak liczne będą grupy i czy nauce będzie towarzyszyła asekuracja ze strony motorówki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena