Panele już dawno pozbyły się łatki taniego i gorszego zamiennika dla drewnianych parkietów. Nowoczesne panele są dobrej jakości, wyróżniają się wysoką trwałością i pasują do niemal każdej koncepcji aranżacyjnej. Czy jednak nadają się także do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka?

Data dodania: 2016-06-20

Wyświetleń: 3504

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Panele odporne na wilgoć

Panele podłogowe wolno układać w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności tylko wtedy, gdy producent zaznaczy taką możliwość – jest to opisane w karcie technicznej produktu. Standardowe panele zazwyczaj źle znoszą wilgoć i pod jej wpływem będą się odkształcać. I nie ma tu większego znaczenia, czy są to panele laminowane, czy drewniane, choć te drugie, ze względu na specyficzne ułożenie warstw drewna, lepiej znoszą kontakt z wodą i parą wodną. Najważniejsze jest jednak to, z jakiego materiału zrobione są panele oraz czy posiadają one dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią.

Panele do kuchni i łazienki muszą być wykonane z zaimpregnowanej, wzmocnionej płyty HDF albo MDF, dodatkowo ich krawędzie powinny być pokryte woskiem albo inną warstwą impregnującą. Pod rdzeniem panelu musi być umieszczona warstwa izolacyjna – melamina, chroniąca drewno przed odkształceniem. Jeśli chodzi o warstwę wierzchnią, to najlepsze będą panele drewniane, wykonane z gatunków dobrze znoszących wilgoć, jak iroko lub tek. Unikać należy popularnych gatunków drewna jak chociażby buk, który źle reaguje na wodę i szybko się odkształca. Trzeba też pamiętać, że właściwości paneli wodoodpornych zależą od dodatkowych materiałów zabezpieczających, na przykład lakieru.

Układanie paneli

O tym, czy panele zdadzą egzamin w wilgotnym pomieszczeniu, zadecyduje też system montażu. Panele w kuchniach i łazienkach układa się bez użycia kleju. Poszczególne elementy podłogi po prostu łączy się ze sobą, a panele dopasowane są do siebie tak, że nie powstają między nimi żadne szpary, przez które nadmiar wilgoci mógłby dotrzeć do najniższych warstw podłoża. Dla pewności można jednak dodać jeszcze specjalne listewki, wypełniające przerwy pomiędzy panelami.

Również wtedy, gdy w łazience albo kuchni znajduje się ogrzewanie podłogowe, panele zdadzą egzamin. Oczywiście, muszą to być panele przystosowane do współpracy z powierzchnią grzewczą, ale coraz więcej produktów spełnia te wymogi.

Jak wybrać odpowiednie panele podłogowe

Panele do kuchni i łazienki muszą być nie tylko wodoodporne, ale i wytrzymałe na zużycie. Zwłaszcza w kuchni, gdzie podłoga jest mocno eksploatowana, wskazane są produkty o wysokiej klasie ścieralności – AC4. W łazience, gdzie ruch jest mniejszy, wystarczy klasa ścieralności AC3. Warto też zwrócić uwagę, czy panele wyposażone są w powłokę antypoślizgową, co w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności ma ogromne znaczenie.

Natomiast gdy chodzi o wygląd, to już wyłącznie kwestia osobistego gustu. Większość paneli przypomina drewniane pakiety, ale są też panele imitujące marmur, kamień, beton, terakotę. Dzięki temu bez żadnego problemu można dostosować wygląd podłogi do reszty wyposażenia wnętrza. W przypadku kuchni najlepiej sprawdzą się panele o wzorzystej, kolorowej powierzchni, dzięki czemu brud i kurz będzie słabiej widoczny.

Właściwa konserwacja

Właściwości wodoodporne to jedno, dalsza eksploatacja to drugie. To, czy panele wytrzymają wiele lat w dobrym stanie, zależy również od tego, czy właściwie się o nie dba. Plusem paneli wodoodpornych jest to, że można je myć wodą, więc utrzymanie czystości na podłodze nie jest wielkim problemem. Ale gdy chodzi o dobór detergentów do czyszczenia podłogi, należy sięgać tylko po te, które są dedykowane właśnie takim materiałom. Najgorsze są środki czyszczące w proszku, bo one zarysowują powierzchnię, co zwłaszcza w przypadku paneli laminowanych może mieć opłakane skutki. Płytki ceramiczne są pod tym względem nieco praktyczniejsze, bo mają wytrzymalszą powłokę, więc lepiej znoszą szorowanie szczotką i proszkami czyszczącymi. Uważać też trzeba na meble, np. krzesła, które mogą zarysować podłogę – często przesuwane sprzęty powinny mieć filcowe nakładki zabezpieczające.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena