Likwidowanie barier architektonicznych to w Polsce temat, który niestety jest bardzo rzadko poruszany. W naszym kraju stoi wiele wysokich bloków. Część z nich w ogóle nie ma wind. Z kolei niektórych z tych, które wyposażone są w te urządzenia, mają tak zwany wysoki parter, na który nie może dostać się osoba na wózku inwalidzkim.

Data dodania: 2016-05-27

Wyświetleń: 717

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla osób niepełnosprawnych niezwykle komfortowe są rozwiązania pozwalające na pokonywanie barier architektonicznych bez osób trzecich. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy schody znajdują się w naszym mieszkaniu czy domu. Na szczęście istnieją urządzenia pozwalające osobom niepełnosprawnym na samodzielne pokonywanie przeszkód architektonicznych. Jednym z nich jest platforma schodowa. Urządzenia tego typu charakteryzują małe gabaryty – ich kompaktowość sprawia, że zajmują bardzo mało miejsca. Z tego też powodu platforma schodowa to urządzenia, które sprawdzi się świetnie na nawet bardzo wąskich klatkach schodowych. Pamiętajmy, że kupując urządzenie tego typu możemy, ze schodów usunąć poręcze. Jest to możliwe dzięki temu, że platforma schodowa wyposażona jest w tor jezdny, który może pełnić funkcję uchwytu – najczęściej wykonany jest on ze stali nierdzewnej. Urządzenia tego typu możemy montować bezpośrednio do ściany, jeśli jest ona ścianą nośną. W innym wypadku należy umiejscowić ją na specjalnych słupkach. Niestety będzie się to wiązało z większymi wydatkami oraz ze zmniejszeniem przestrzeni na klatce schodowej.

platforma schodowa

Platforma schodowa potrzebuje na dole klatki schodowej (lub schodów w domu) mniej więcej 2,5 metra miejsca – wtedy możemy zastosować standardowy typ najazdu. W przypadku mniejszej ilości wolnej przestrzeni jesteśmy zmuszenie do instalacji najazdu frontowego, który niestety stanowi droższą opcję. Urządzenia tego typu po założeniu zajmują mało miejsca. Dobre modele platform schodowych wyposażone są blokadę panelu sterowania po złożeniu urządzenia. Zapobiega to przypadkowemu włączaniu urządzenia. Platformy schodowe zasilane są najczęściej za pomocą kilku akumulatorów (najczęściej 4). W przypadku kiedy na urządzeniu tym ma poruszać się osoba o dużej wadze (300 kg łącznie z wózkiem) lub długiej trasy, którą ma przebywać platforma, stosuje się 8 akumulatorów. Na nowe windy schodowe tego typu otrzymujemy gwarancję na trzy lata oraz roczny okres serwisowania. Dzięki temu przez długi czas nie musimy przejmować się ewentualnymi usterkami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena