W związku z dyrektywą Unii Europejskiej zakładającą, że do 2020 roku znacznie ma wzrosnąć udział energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł w stosunku do energii wytwarzanej konwencjonalnie, Polski rząd robi wiele by zachęcić do inwestycji w OZE. Jaki rodzaj instalacji wybrać, tak aby uzyskać najbardziej optymalne korzyści?

Data dodania: 2016-05-23

Wyświetleń: 905

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Instalacje OZE przyszłością przemysłu energetycznego

Małe elektrownie wiatrowe

Elektrownie wiatrowe jako odnawialne źródło energii wykorzystują energię ruchu mas powietrza. Wiatr wprawia w ruch wirniki, które generują energię kinetyczną, która przekazywana jest do generatora i tam zamieniana na energię elektryczną. Przydomowa farma wiatrowa, jako że jest wykorzystywana na mniejszą skalę może być budowana na terenach, na których prędkość wiatru osiąga przynajmniej 4 m/s. Przydomowe elektrownie wiatrowe są mniej uciążliwe niż duże farmy wiatrowe, ponieważ emitują mniejszy hałas. Turbiny wiatrowe mogą być instalowane na słupach oświetleniowych, a nawet na dachach budynków.

Przydomowa elektrownia słoneczna

Przydomowa elektrownia słoneczna, wykorzystująca do swojego działania fotowoltaikę, również należy do instalacji OZE. Do produkcji energii wykorzystują energię promieniowania słonecznego. Instalacje fotowoltaiczne mogą być zakładane w całej Polsce, jednak najbardziej korzystnym regionem pod inwestycje jest cześć województwa lubelskiego. Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych umieszczonych przeważnie na dachu budynku i inwertera, który przekształca prąd stały uzyskany w panelach w prąd o natężeniu zmiennym. Instalacja OZE jaką jest elektrownia słoneczna znajduje swoje zastosowanie przy zasilaniu w energię elektryczną nie tylko domów jednorodzinnych, ale również budynków gospodarczych czy domów wielorodzinnych.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to często mylne określenie na panele fotowoltaiczne. W przeciwieństwie jednak do paneli kolektory zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Służą więc do podgrzewania wody użytkowej. Często kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne tworzą hybrydową instalację, dzięki czemu jednocześnie możemy korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej i cieplnej.

Kotły do spalania biomasy

W kotłach do spalania biomasy wykorzystuje się odnawialne źródło energii jakim jest biomasa. Biomasa to biodegradowalna frakcja produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, przemysłu leśnego, rybołówstwa i akwakultury. Do biomasy zaliczamy również biogaz. Nowoczesne kotły służące do spalania biomasy wyposażone są w automatyczne podajniki paliwa, mają też wbudowane systemy czyszczące, więc ich obsługa jest ograniczona do minimum. Kotły do spalania biomasy są świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców wsi, którzy produkują duże ilości odpadów rolnych.

Powyżej wymieniliśmy najpopularniejsze instalacje OZE. Więcej na ten temat: http://www.prosument-oze.eu/instalacje-oze.html Korzystanie z instalacji OZE jest opłacalne z punktu widzenia potencjalnego prosumenta, czyli producenta i konsumenta wytwarzanej energii. Pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i cieplną i jednocześnie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Instalacje OZE nie produkują bowiem szkodliwych zanieczyszczeń do gleby, powietrza i wody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena