Lokalizacja kuchni
Biorąc pod uwagę fakt, że kuchnia jest miejscem, w którym kumuluje się pozytywna energia ważna jest jej odpowiednia lokalizacja. Najlepiej, by kuchnia znajdowała się głębiej w mieszkaniu ale nie w jego centrum. Sam kształt pomieszczenia powinien być regularny. By zachować, jak najwięcej pozytywnej energii wewnątrz pomieszczenia warto zwrócić uwagę na lokalizację drzwi do kuchni. Nie powinny one znajdować się naprzeciwko drzwi do toalety sypialni lub okna.
Kuchnia jest nie tylko żywiołem ognia, ponieważ występuje w niej również żywioł wody. Dlatego też warto wzbogacić jej aranżację o drewniane elementy, takie jak podwieszane drewniane łyżki lub drewnianą deskę.
Zasada trójkąta
Najważniejszymi elementami w kuchni są trzy stanowiska: kuchenka, zlew i lodówka. Zasada złotego trójkąta mówi jasno, by ze względów oszczędności czasu i energii ustawić te trzy newralgiczne punkty na kształt trójkątna. Wówczas korzystanie z kuchni będzie wygodne i ergonomiczne.
- Sama kuchenka symbolizuje ogień, który jest synonimem bogactwa. Jednocześnie odpowiedzialny jest za relacje międzyludzkie. Kuchenka nie powinna być ustawiona przodem do drzwi lub w taki sposób by osoba gotująca stała tyłem do wchodzących do pomieszczenia gości.
- Lodówkę natomiast należy ustawić w wygodnym miejscu, tak by sięganie do niej nie sprawiało problemów. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której to lodówka świeci pustkami, ponieważ jest to oznaka braku niezależności.
- Zlewozmywak warto ustawić przy oknie z ładnym widokiem. Warto również upewnić się, czy hydraulika w kuchni działa bez zarzutów.
Rola kolorów i oświetlenia
Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też warto zadbać o to, by była pomalowana na ciepłe kolory. Doskonale będą sprawdzać się tutaj kolory takie jak żółty, pomarańczowy, zielony i inne ciepłe barwy. Powinno unikać się typowo zimnych barw, a w szczególności koloru niebieskiego i czarnego. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie kuchni – powinna być jasna i przestronna.